Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü yükseldi ancak Fed toplantısı öncesinde hareketler sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 93,255 oldu.

USD/JPY %0,3 artışla 109,54 oldu. Japonya Bankası Çarşamba günü, koronavirüsün ekonomi üzerindeki baskısına işaret ederek negatif faiz oranlarını aynı şekilde bıraktı ve varlık alım hedeflerini de beklendiği gibi değiştirmedi.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1721 olurken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3651’e geriledi. Evergrande Group’un (HK:3333), vadesi Perşembe günü olan yuan bono ödemesini yapacağına söz vermesinin ardından risk hissiyatındaki gelişmenin de yardımıyla AUD/USD, üç haftanın düşük seviyesinden %0,2 artarak 0,7252’den işlem gördü.

Çarşamba günü gözler Fed toplantısının sonucunda olacak. Yatırımcılar, merkez bankasının varlık alımlarını azaltma sinyali verip vermeyeceğini görmek için izliyor olacak.

ING analistleri, “Noktasal Grafik projeksiyonlarıyla birlikte diğer ekonomik tahminler paylaşılırken piyasalar, parasal sıkılaşmanın zamanlaması konusunda herhangi bir işarete karşı daha hassas olabilir” dedi. “İlk faiz artırımı için Medyan Noktasal Grafiğin 2023’ten 2022’ye kaymasını beklemiyoruz.”

Merkez bankası, Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısından yarım saat sonra açıklama ile birlikte noktasal grafik faiz projeksiyonlarının da içinde olduğu çeyrek dönemlik tahminlerini de güncelleyecek.

Diğer yandan USD/HUF %0,1 artarak 300,88 olurken EUR/HUF %0,1 yükselişle 352,70’e yükseldi. Macaristan merkez bankası, gösterge faizini sadece 15 bp artırarak %1,65’e çıkardı.

Merkez bankası, küresel salgının son dalgasının etkileri ile artan enflasyon arasında dengeyi bulmaya çalışıyor.

Şubat ayından beri ilk kez lokal bir bulaş vakası raporlanmasının ardından Harbin şehrinin yarı-karantinaya girmesinden sonra yuan zayıfladı. USD/CNY %0,1 artışla 6,4686 oldu. Bu, Evergrande’den gelen rahatlatıcı haberleri gölgede bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz