Dolar yükselerek iki yılın yeni doruğuna ulaştı

Müellif – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları Cuma günü yükselerek iki yılın tepesine yaklaştı ve Fed’in faizlerde büyük bir artış yapma mümkünlüğünü güçlendirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artarak 99,920’ye yükseldi.

Bu hafta endeks, Fed’in Mart toplantısına ilişkin tutanakları paylaşıldıktan sonra %1,2 yükseldi. Tutanaklar, “çoğu” iştirakçinin enflasyonla çabada önümüzdeki aylarda faizleri 50 puan artırmaya hazır olduklarını gösterdi.

ING analistleri, “Mart’ın FOMC tutanaklarından çıkaracağımız sonuç… Fed’in büyüme ve işgücü konusunda gereğince emin göründüğü. Lakin enflasyonun süratli bir biçimde tahlile kavuşturulması gerek.” dedi.

“Ukrayna’daki savaş olmasaydı Fed’in döngüyü 50 baz puanlık bir artışla başlatmayı seçeceği bariz görünüyor.”

St. Louis Fed Lideri James Bullard tartışmanın şahin tarafında yer alıyor ve Perşembe günü merkez bankasının, federal fon oranını yıl sonuna kadar 3 puan daha artırması gerektiğini belirtti.

Bullard, Fed’in %2 amacının üç katına yükselen enflasyonun önüne geçmek için “Bu yılın ikinci yarısında o seviyeyi görmek istiyorum… Aksiyon almalıyız.” dedi. “Uzun vakittir yaptığımızdan daha büyük ataklardan bahsediyoruz.”

Öte yandan AB Ağustos’tan itibaren Rus kömürünü yasaklamayı kabul ettikten sonra EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0855’e geriledi.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın yeni bir hücum düzenleyeceğine dair endişeler artıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Brüksel’de NATO’daki mevkidaşlarıyla yaptığı toplantıda Batılı ülkeleri ülkesine daha gelişmiş silahlar sağlamaya çağırdı.

Avrupa Merkez Bankasının Mart ayı tutanakları, siyasetçilerin teşviki azaltmaya istekli olduğunu gösterdi lakin Rusya’nın saldırısı sonrasında bölgede dolaşan resesyon hayaleti, merkez bankasının duraksamasına neden olabilir.

USD/JPY %0,1 artışla 124,09’a ulaşarak bir haftanın en yüksek düzeyini gördü ve geçen ay ulaştığı yedi yılın tepesi 125,10’a yaklaştı.

GBP/USD %0,2 düşüşle 1,3043’e inerken AUD/USD 0,7477’ye geriledi. USD/CNY 6,3626’ya yükseldi.

Previous Article

Rusya Merkez Bankasından sürpriz faiz indirimi

Next Article

Merakla beklenen Shib Burn portalı hakkında ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı

You might be interested in …