Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü zayıfladı. Fed yetkilileri, enflasyon baskılarının geçici olduğu ve merkez bankasının ultra genişlemeci para politikalarının bir süre daha yürürlükte olacağı fikrine sıkı sıkıya bağlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 89,735’e inerek dört ayın düşük seviyesine yakın seyretti.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2231 olurken GBP/USD %0,2 artışla 1,4180’e yükseldi. USD/JPY 108,73 puanda sakin kalırken AUD/USD %0,1 artış göstererek 0,7758’e ulaştı.

Fed’in nisan toplantısının tutanakları dolara kısa ömürlü de olsa destek sundu. Tutanaklar, ekonomiye sunulan teşvikin enflasyonu yükselteceği endişeleri üzerine bir grup politikacının, merkez bankasının tahvil alımlarını azaltma konusunu tartışmak istediğine işaret etti.

Bununla birlikte Pazartesi günü bazı Fed yetkilileri – Yönetici Lael Brainard, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard – ABD ekonomisi yeniden açıldıkça fiyat baskılarındaki artışın devam edeceği tehdidini geri püskürttü.

Bullard “daha çok para politikası parametrelerindeki değişimle ilgili konuşabileceğimiz bir zaman gelecek. Bence bunu, pandemi sürerken yapmamalıyız” dedi.

Daha zayıf veriler bu görüşleri destekleyecektir. Piyasalar yeni konut satışlarında yaklaşık %5 ve tüketici güveninde hafif düşüş bekliyor.

Öte yandan USD/TRY %0,2 artarak 8,3971’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankası başkan yardımcısı Oğuzhan Özbaş’ı görevden alarak yerine çalışma ekonomisti ve Ankara TED Üniversitesi ekonomi profesörü Semih Tümen’i geçirdikten sonra lira yine baskı altına girdi.

Bu değişimden sadece iki ay önce Erdoğan, bankanın iki yıl içindeki üçüncü başkanı Naci Ağbal’ı görevden almış ve Ağbal merkez bankası itibarını onarmaya çalışan biri olarak görüldüğünden bu durum piyasaları şaşırtmıştı. Lira o zamandan beri dolar karşısında %14 değer kaybetti.

USD/INR büyük oranda 72,857 puanda işlem gördü. Hindistan’daki pandemi krizinin yatıştığına dair işaretler üzerine rupi, dolar karşısında %1,5 yükseldi.

Salı günü Hindistan, son 24 saat içinde 196.427 yeni vaka raporladı. Bu rakam, 14 Nisan’dan bu yana görülen en düşük günlük vaka sayısı oldu.

USD/IDR 14.345’te sakin seyretti. Endonezya Bankası, rupiahı korumak için %3,5 ile rekor düşük seviyede olan faizleri değiştirmedi.

ABD Fed’in, bu yıl teşvikleri azaltmayı düşünmeye başlayabileceği işaretleri üzerine gelişmekte olan piyasalarda yaşanan baskı ile geçen hafta rupiah, %1,1 ile şubat ayından beri görülen en büyük düşüşünü yaşadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz