Investing.com –  5 aylık yükselişin ardından Temmuz ayını sakin geçiren USD/TRY kuru, Ağustos ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için gerekli mesajı verdiğini açıklamasının ardından 8,68’e yükseldi. Ayın devamında TCMB’nin faiz oranını sabit tutması ve TL’nin reel olarak enflasyon üzerinde bir değere sahip olması için sıkı para politikasına devam edeceğini açıklaması ile kurdaki yükseliş durdu. Sonrasında küresel piyasalarda yükselen doların soluklanması ve risk iştahındaki artışa uyumlu iyi performans gösteren TL ile beraber kur dün 8,40’ın altını test etti.

Dün küresel piyasalarda artan vaka sayısı ve salgındaki yeni varyantlar nedeniyle yükselişler yerini satışa bıraktı fakat TL varlıklar dün pozitif ayrıştı. Bugün ise endeksler düne göre toparlar ve para birimleri de düne göre dolar karşısında sınırlı yükseliş yaşarken TL negatif ayrışıyor.

Günün ilk yarısında tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında sınırlı da olsa pozitif fiyatlanırken TL, düne göre %0,70 düşüş yaşıyor. Kur bugün 8,50 seviyesini test ederek 4 günlük düşüşüne ara verdi ve aylık bazda yeniden pozitif tarafa geçti.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz