Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü açılışta düşüş yaşayacak. Fed’in nisan ayı toplantısına ait tutanaklar bekleniyor.

Dow 125 puan düşerken S&P 500 14 ve Nasdaq 100 60 puan geriledi.

Cuma günü genel S&P 500 endeksi, bir ayın en büyük tek günlük artışını yaşayarak %1,5 yükselirken Dow Jones Industrial Average %1 ve Nasdaq Composite %2,3 kazandı. Ancak TÜFE’nin 2008’den beri en yüksek seviyede olması ile enflasyondaki artış yatırımcıları satışa teşvik ettiğinden üç endeks de haftayı düşük bitirdi.

TÜFE raporu, Fed’in, belirttiğinden daha erken bir zamanda politik sıkılaşmaya başlamak zorunda kalabileceği korkularını artırdı.

Bununla birlikte Fed tutanakları Çarşamba günü yayınlanacak.

Kurumsal gelişmelerde ise ilk çeyrek kazanç sezonu sona yaklaşıyor. S&P 500 şirketlerinin %90’ından fazlası sonuçlarını paylaştı.

İlgi çekebilecek diğer sektör medya olabilir. Telekomünikasyon devi AT&T (NYSE:T), CNN ve HBO da dahil olmak üzere Discovery (NASDAQ:DISCA) ile birleşmeye yakın.

Anlaşma, TV izleme açısından yayın akışı hizmetinin önemini teyit edecek.

JD.com (NASDAQ:JD) da dikkatleri çekebilir. Çinli online perakende devinin lojistik kolu, %10’luk hissesinin Hong Kong’da ilk halka arzı aracılığı ile 3,4 milyar dolar toplamayı amaçladığını söyledi.

Pazartesi günü petrol düşüş yaşadı. Asya’daki yeni kısıtlamalar, bölgedeki talebin azalacağı endişelerini artırdı.

Hindistan’a büyük zarar veren, yüksek bulaşıcılığa sahip bir koronavirüs varyantının, diğer ülkelere de yayılacağından korkuluyor. Yeni salgınlar yaşayan Singapur ve Tayvan’ın yanında Japonya, Temmuz ayındaki Olimpiyatlar başlamadan önce, ilan ettiği olağanüstü hali uzattı.

Ancak kayıplar ufak oldu. Çin, ABD ve Batı Avrupa’nın çoğu, başarılı aşılama programları sonrasında yeniden açıldı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 65,27 dolar olurken Brent %0,2 kayıpla 68,60 dolardan işlem gördü. İki sözleşme de Cuma günü yaklaşık %2,5 artış yaşadı ve art arda üçüncü haftada da kazanç elde etti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,7 artarak 1.850,15 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,2166’dan alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz