Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü büyük oranda düşük açılacak. Petrol ve altın fiyatlarındaki sert düşüşler emtia sektörünü etkilerken bir önceki seansta görülen rekor seviyelerden uzaklaşılıyor.

Dow 130 puan düşerken S&P 500 7 puan geriledi ve Nasdaq 100 10 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average 144 puan üstünde artış yaşayarak Cuma günü 35.208,51 ile tüm zamanların yükseğinde kapandı. S&P 500 de %0,2 artışla rekor kırdı. Nasdaq Composite ise %0,4 düşüşle zinciri kırdı.

Ancak bu pozitif hissiyat, Çin’deki ham petrol ithalatının azalması üzerine petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün enerji hisselerini etkilemesi ile Pazartesi günü kesintiye uğradı.

Çin’de Covid-19 vaka sayıları tekrar artıyor ve bununla ilişkili olarak tekrar uygulanan yeni hareket kısıtlamaları, Goldman Sachs ve diğer yatırım bankalarının, Çin için büyüme tahminlerini düşürmesine yol açtı. Sachs, Çin GSYH büyümesini %8,6’dan %8,3’e düşürdü.

WTI vadeli işlemleri, geçen hafta yaklaşık %7 düşüş yaşadıktan sonra %4,2 düşüşle 65,39 dolara geriledi. Brent %4,1 kayıpla 67,84 dolara geriledi. Geçen hafta %6 düşüş ile dört ayın en büyük haftalık kaybını yaşadı.

Bu durum ABD petrol hisselerini sert vurdu: Exxon Mobil (NYSE:XOM) 1.6% düşerken Chevron (NYSE:CVX) 1.7%, Halliburton (NYSE:HAL) 2.5% ve Schlumberger (NYSE:SLB) 2.1% kaybetti.

Altın fiyatları da Mart ayından beri gördüğü en düşük seviyeye inerek 1.700 dolar altına düştü. Akabinde 1.744,65 dolara doğru toparlandı.

Altın fiyatlarının Mart ayından beri en düşük seviyeye gerilemesi ve bakır gibi baz metallerin zayıflaması ile madenciler de baskı altındaydı. Dünyanın halka açık en büyük bakır üreticisi Freeport-McMoran (NYSE:FCX), %1,5 kaybetti.

Bununla birlikte ABD’den iyi haberler var. ABD Senatosu, iki partinin de desteğini alan altyapı tasarısını bu hafta onaylayabilir ve böylece on yıllar içinde köprü ve yollar için ABD’nin en büyük yatırımı ile sonuçlanabilir.

Ekonomi cephesinde ABD İşgücü İstatistik Bürosu’nun yayınlayacağı Haziran ayı JOLTS anketi var. Ancak esas ilgi, Pazartesi günü konuşacak olan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’de olacak.

Her iki yetkilinin de tahvil alım programını azaltma kararına meyilli olduğu biliniyor. Bu nedenle özellikle güçlü istihdam rakamlarından sonra açıklamaları yakından izlenecek.

İkinci çeyrek kazanç dönemi sona erecek olsa da rapor sunacak birkaç isim var: AMC Entertainment (NYSE:AMC), Coinbase Global (NASDAQ:COIN),Walt Disney (NYSE:DIS), Airbnb (NASDAQ:ABNB) ve DoorDash (NYSE:DASH).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz