Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası Perşembe günü yüksek açılacak. Yatırımcılar, ekonomi verileri öncesinde Fed yetkililerinin açıklamalarını sindirmeye çalışıyor.

Dow 175 puan artarken S&P 500 20 ve Nasdaq 100 80 puan yükseldi.

Çarşamba günü ana hisse senedi endeksleri karışık kapattı. Dow Jones Industrial Average %0,2 düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq Composite %0,1 artışla yeni bir rekora ulaştı.

Ancak bu kayıplara rağmen bu hafta endeksler yükseldi. Geçen haftaki şahin merkez bankası toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, artan tüketici fiyatları ile ilgili endişeleri önemsiz göstererek yatırımcıların sakinleşmesine yardımcı oldu.

Credit Suisse (SIX:CSGN) analistleri, bu yıl küresel ekonomide %5,9, ABD ekonomisinde ise %6,9 büyüme bekliyor.

Credit Suisse analisti Ray Farris, CNBC’de yaptığı açıklamada “önümüzdeki altı ay ile bir yıl içinde üstün performans sergileyecek olan varlık sınıfı olarak hisse senetlerini görüyoruz” dedi. “Kazançlar yüksek eğilimlerini sürdürdükçe tarih bize hisse senetlerinin yükselişe geçeceğini gösteriyor.”

Bugün birçok Fed yetkilisi daha düşüncelerini açıklayacak. Bu isimler arasında yer alan New York Fed başkanı John Williams, Pazartesi günü yaptığı açıklamada varlık alımlarını azaltmaya başlamak için çok erken olduğunu söyledi.

Kazanç cephesinde ise Darden Restaurants (NYSE:DRI), FedEx (NYSE:FDX) ve Nike (NYSE:NKE) bulunurken Fed stres testi sonuçları öncesinde bankacılık sektörü de yakın markajda olacak.

Ekonomik takvimde dikkat çekecek olan veri, haftalık ilk işsizlik başvuruları olacak. 412.000’e yükselerek şaşırttıktan sonra 19 Haziran ile biten haftada 380.000’e düşmesi bekleniyor.

Ayrıca İlk çeyrek için nihai GSYH raporunun, ABD ekonomisinin ilk üç çeyrekte yıllık %6,4 büyüme gösterdiğini teyit etmesi beklenirken dayanıklı mal siparişlerinin, önceki ay yaşadığı %1,3’lük düşüşün ardından Mayıs ayında %2,8 artış gösterdiği düşünülüyor.

Ham petrol fiyatları Perşembe günü düşüş yaşadı. Öncesinde ise petrol, ABD ham petrol stoklarında beşinci haftada da yaşanan düşüş sayesinde büyük kazançlar elde etti.

Çarşamba günü 74,25 dolara kadar yükselen WTI %0,3 düşüşle 72,84 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 74,94 dolardan işlem gördü. Çarşamba günü 76 dolara kadar yükselmişti.

Enerji Bilgilendirme Dairesi 18 Haziran ile biten haftada 7,6 milyon varil düşüş olduğunu raporladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz