Dow 25 puan düşerken gözler Fed, JPMorgan ve Twitter üzerinde

Muharrir – Peter Nurse    

Investing.com – ABD borsaları bugün büyük oranda sakin açılacak üzere görünüyor. Fed’in toplantı tutanakları öncesinde ve Ukrayna’daki gelişmeler ışığında yatırımcılar daha temkinli.

Dow 25 puan düşerken S&P 500 3 ve Nasdaq 100 50 puan yükseldi.

Cuma günü Wall Street endeksleri değerli artışlar elde etti; Dow Jones Industrial Average 140 puan artışla kapatırken S&P 500 ve Nasdaq Composite 0,3 yükseldi.

 Bu haftanın öne çıkan gelişmesi, Fed’in Mart toplantısına ilişkin tutanaklar olacak ve yatırımcılar, merkez bankasının para siyaseti görünümü üzerine yetkililerin fikirleriyle ilgili bilgi sahibi olacak.

Enflasyon 40 yılın doruğunda ve Cuma günkü aylık istihdam raporu, işgücü piyasasının güçlü bir halde büyümeye devam ettiğini gösterirken Fed’in 4 Mayıs’ta yarım puanlık bir artış yapması bekleniyor.

Fed’den yüksek faiz artırımı beklentileri, ABD Hazine getiri eğrisinin Cuma günü bilakis dönmesine yol açtı. 2 Yıllık getiri 10 yıllıkları geçti – bu, geçmişte resesyona işaret eden bir durum.

Yatırımcılar Ukrayna’daki gelişmeleri de izlemeye devam ediyor. Hafta sonu gelen , Rus birliklerinin Bucha’daki sivillere zulmettiğini gösteren ispatlara işaret etti. Moskova bu haberleri yalanladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada Almanya’nın Rus gazına olan bağımlılığından ötürü doğalgazı hariç tutsa da AB yaptırımlarının Rus petrol ve kömürünü kapsayacak formda genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Kurumsal cephede gözler JPMorgan (NYSE:JPM) üzerinde olacak. CEO Jamie Dimon, Rusya’yla bağlarından ötürü bankanın 1 milyar dolar ziyan edebileceğini söyledi.

Twitter (NYSE:TWTR) ise Tesla (NASDAQ:TSLA) CEO’su Elon Musk’ın, toplumsal medya şirketinde %9,2’lik pay almasının akabinde dikkat çekecek.

Geçen haftaki zayıflığın akabinde petrol stabil. ABD öncülüğünde bir dizi tüketici ülke, artan fiyatları düşürmek için kendi stratejik rezervlerinden ham petrol kullanmayı düşündüklerini duyurdu.

Geçen hafta ABD, Mayıs ayından itibaren altı aylığına günde 1 milyon varil petrol çekeceğini söylerken Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) üyeleri de daha çok petrol kullanma konusunda hemfikir oldu.

WTI %0,1 artışla 99,936 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 104,31 dolardan süreç gördü. Her ikisi de geçen haftayı %13 civarı kayıpla kapattı.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,3 artarak 1.929,15 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,1005’ten alıcı buldu.

Previous Article

Rusya’nın zulmü, Musk’ın Twitter payı, yükselen Çin ADR’leri – Piyasalarda neler oluyor?

Next Article

Elon Musk, Twitter’ın en büyük hissedarı oldu

You might be interested in …