Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD hisse senetleri, Walmart’tan önemli perakende satış verilerinin ve (NYSE:WMT) ve Home Depot (NYSE:HD) üç aylık kazançların açıklanması öncesinde rekor seviyelerden gerileyerek Salı günü düşüşle açılıyor.

Dow Vadeli İşlemleri kontratı 195 puan veya %0,6 düştü, S&P 500 Vadeli İşlemleri 20 puan veya %0,5 düşerken, Nasdaq 100 Vadeli İşlemler ise 50 puan veya %0,3 düştü.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama ve S&P 500 Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kapatarak üst üste beşinci pozitif seansını kaydetti. Ancak teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,2 düştü.

Bununla birlikte, yatırımcılar Afganistan’daki siyasi düzensizliği, artan küresel Covid vakalarını ve Çin’de yavaşlayan ekonomik büyümeyi sindirmeye çalışırken, hissiyat olumsuza döndü.

ABD’ye döndüğümüzde, Temmuz perakende satışlar raporunun yayınlanması saat TSİ 15:30 (1230 GMT). Bunun, Haziran ayındaki %0,6’lık artışın ardından aylık bazda %0,2’lik satışlarda düşüş göstermesi bekleniyor.

Bazı eyaletler Covid vakaları için yeni rekorlar kırıyor, muhtemelen tüketici harcamalarını etkiliyor, bazıları ise ekstra federal pandemi işsizlik yardımını kesiyor.

Ayrıca Temmuz ayı endüstriyel üretim verileri de açıklanacak.

Öte yandan dikkatler, geçen yılla zorlu karşılaştırmalar yapan Walmart ve Home Depot’un üç aylık kazanç raporlarında olacak.

Home Depot, kendin-yap ev geliştirme ürünlerine yönelik talepteki pandemi kaynaklı artış azaldığından, ABD’deki üç aylık aynı mağaza satışlarına ilişkin tahminleri tutturamadı, ancak Walmart, okul ve kırtasiye malzemelerine yönelik yoğun talebi sonrasında satış tahminlerini aştı.

Çin hükümeti internette haksız rekabeti durdurmak için tasarlanmış yeni bir kural taslağı yayınladıktan sonra ABD’de listelenen Çin teknoloji hisseleri de odakta olacak. Bu, Alibaba (NYSE:BABA), Tencent Holdings (OTC:TCEHY) ve JD (NASDAQ:JD) gibi şirketlerin hisselerinin Salı günü sert düşüşleriyle sonuçlandı.

Öte yandan, petrol fiyatları Salı günü düşerek önceki seansın küresel talep için Covid ile ilgili korkular üzerindeki keskin kayıplarını sürdürdü.

Enerji Bilgi İdaresi Pazartesi günü ise aylık raporunda, ABD kaya petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile yükselmesinin beklendiğini belirtti. Bu, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviye. Amerikan Petrol Enstitüsü, Salı günü odaklanılacak olan bir başka veri.

ABD ham petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü %1.7 düştükten sonra %0.8 düşüşle 66.52 dolardan işlem görürken, Brent kontratı önceki seansta %1.5 düştükten sonra %0.6 düşüşle 69.09 dolara geriledi.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.796 dolara yükselirken, EUR/USD %0,1 artışla 1,1764’te işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz