Investing.com –  Dünkü sert satışların ardından bugün Asya, Avrupa ve ABD’de tepki alımları yaşanıyor. Yurt içinde de pozitif açılış yapan BİST 100, günün devamında yönünü aşağı çevirdi ve günü %0,45 düşüşle 1.385 puandan kapattı. Endeksin bu ayki kaybı %6 olurken fiyat da gün içinde 1.383 ile son iki ayın en düşük seviyesini gördü.

Yarın yapılacak FOMC toplantısı piyasalarda sıkılaşmaya doru yol haritası olarak görülüyor. Öte yandan Çinli emlak şirketi Evergrande’nın borç krizinin küresel bir dalga yaratma riski bu hafta satışlara neden oldu. Dünkü kayba göre bugün tepki alımları var, fakat risk iştahının düşük olması nedeniyle kırılganlığı yüksek varlıklara talep zayıf. TL varlıklar da bu nedenle negatif ayrışıyor.  Perşembe günü yapılacak PPK öncesinde Fed’den gelecek açıklamaların doları güçlendirmesi TL varlıklardaki baskıyı artırabilir.

Borsada bugün BİST Bankalar sınırlı da olsa yükseliş yaşarken en iyi performansı BİST Ulaştırma gösterdi. BİST Basit Metaller, BİST Metal Ürünleri & Makineler ve BİST Odun, Kağıt & Baskı ise en çok düşen endeksler oldu.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz