Investing.com – Geçtiğimiz haftayı 1.419 puandan kapatan BİST 100, yeni haftaya %0,98 düşüşle 1.405 puandan başladı ve günün ilk yarısında 1.395 puana gerileyerek 3 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü. Endeks bu ay %5 değer kaybetti. BİST Bankalar ise geçen haftayı 1.277 puandan kapatmasının ardından bugün 1.255 puana gerileyerek 11 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü ve aylık bazda %7 değer kaybetti. Yılın ilk çeyreğindeki kaybının ardından Nisan-Ağustos döneminde yükseliş yaşayan endeks, bu ayki düşüşüyle beraber sene başı kaybını yeniden %20’ye taşıdı.

Günün ilk yarısında borsada sadece BİST Spor pozitif ayrışırken en çok düşüş yaşayan endeksler ise BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret, BİST Basit Metaller, BİST Sigorta ve BİST Bilgi Teknolojileri oldu.

Çin’de ekonomik yavaşlamanın yanında China Evergrande Group 3333’un hisselerindeki sert düşüş Asya piyasalarına sirayet etti ve bugün Hang Seng %3 üzerinde düşüş yaşarken Avrupa’da da kayıplar yükseldi, DAX ve CAC 40 %2 üzerinde düşüş yaşıyor.

Parasal sıkılaşmaya doğru gidilen dönemde büyük firmaların finansman sorunu yaşaması ve özellikle konut piyasasında durumların kötüleşmesi piyasalarda paniğe neden oluyor. Korku ve belirsizliği ölçen VIX Endeksi bugün 25,0 seviyesi üzerine çıkarak 19 Mayıs sonrası en yükseği gördü. Endeks ay başında 16,0 seviyesi altına gerilemişti.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz