Investing.com –  Haftaya düşüşle başlayan Avrupa ve Asya borsaları bugün de değer kaybediyor. Asya’da merkez bankasının piyasalara müdahale rdeceği kaygısı ve Evergrande’nin dönem borcunu ödeyememesi nedeniyle endekslerde düşüş var. Haziran-Eylül dönemini düşüşle kapatan Hang Seng, 5 Ekim’de son bir yılın en düşük seviyesini gördü. Yıl içi dip seviyeden yükselişe geçen endeks bugün %1,5 düşüş yaşıyor.

Avrupa’da enerji sorunu endeksleri baskılayan en önemli etken ve hem doğal gaz hem de petrolde son yılların zirvesinin görülmesiyle borsalardaki satış baskısı da sürüyor. Ağustos ayında rekor seviyeye çıkan ve Eylül’de gerileyen DAX, geçen hafta Mayıs seviyesine gerilemesinin ardından toparladı. Endeks bu hafta sınırlı düşüş yaşıyor.

ABD vadelilerinde ise S&P 500 Vadeli 100 günlük hareketli ortalama seviyesine geriledi.

BİST 100 geçe hafta 29 Temmuz dip seviyeye (1.372) gerilemesinin ardından haftayı 1.398 puandan kapattı. Dün ve bugünkü yükselişle 1.421 puan seviyesine çıkan endeks, küresel fiyatlamadan görece pozitif ayrışıyor. Fakat sanayi hisselerinin bankaları geçmesi ve güçlü hisselerde yükseliş olması, ayrıca TL’deki değer kaybı nedeniyle endekste ivme kaybı yaşanabilir. 1.430 puan üzeri kapanış ve BİST Bankalar tarafında da 1.280 puanın aşılması durumunda borsada düzeltmeler devam edebilir.

Bugün öncü endekslerden BIST İnşaat, BİST Leasing ve Faktöring ve BİST Elektrik yükselişte öne çıkarken BİST Turizm ise negatif ayrışıyor. Turizm endeksi son üç işlem gününde %10 oranında hızlı bir yükseliş göstermişti ve bugünkü düşüş düzeltme olarak nitelendirilebilir. Endekste 320 puan üzeri alık bölgesi olarak görülüyor.

Hisselerde bugün en çok yükselişi Kuştur Kuşadası Turizm Endüstrisi A.Ş. KSTUR, Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT ve Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. EDIP gösterirken Turk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. PRKAB, Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri AS YEOTK ve ERSU Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. ERSU ise en çok düşen hisseler.

Son saat itibarıyla borsada toplam işlem hacmi 11 milyara yakın.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz