Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Emerson (NYSE:EMR) hissesi, iki yazılım işini AspenTech (NASDAQ:AZPN) ile birleştirme planları üzerine Pazartesi günü %1,7 düşüş yaşadı.

Anlaşma ile Emerson’dan AspenTech hissedarlarına 6 milyar dolar nakit çıkışı sağlayacak ancak eski hissedarlardan pek karşılık almadı. Aspen hissesi %4,6 artışla 141,55 dolara ulaştı.

Enerjiden kimyasala çoğu büyük şirketin, artan talebi karşılamak için milyarlarca dolar yatırım taahhüdü verdiği bir zamanda bu anlaşmanın amacı, çeşitli endüstri katmanlarına daha iyi bir hizmet sunmak.

Nakit ve hisse senedi birleşimi olan işlem, Aspen hisselerine 160 dolar değer biçiyor – yani Cuma günkü kapanışa %13 primle.

AspenTech hissedarları nakit olarak hisse başına yaklaşık 87 dolar ve sahip oldukları her Aspen hissesi için birleşen kuruluşun hissesinden 42 sent alacak.

Haziran ayına kadar gerçekleşmesi beklenen işlemin tamamlanmasının ardından tamamen seyreltilmiş olarak yeni AspenTech’in %55’ine Emerson, %45’ine AspenTech hissedarları sahip olacak.

Emerson Başkanı ve CEO’su Lal Karsanbhai, Aspen’i hem alım hem de organik büyüme için kullanacağını söyledi. Yeni AspenTech’in, 2022 mali yılında yıllık 1,1 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Yeni AspenTech proforma gelirlerinin %86’sını yazılımlardan ve %14’ünü hizmetlerden elde edecek.

Emerson, %5,5 olan yıllık temel satış hedefini yineledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz