Investing.com –  ABD’de 13 yılın zirvesine çıkan enflasyon Temmuz ayında %5,4 oranını korudu, ancak çekirdek kalemdeki düşüş son 4 aydaki hızlı yükselişin bir miktar soluklandığını gösterdi. Özellikle ikinci el otomobil fiyatlarının son ayda durması dikkat çekerken veri de piyasalarda olumlu karşılandı.

Çok hızlı bir parasal sıkılaşma olasılığını düşüren veriyle beraber dolar gerilerken altın, euro ve hisselerde yükseliş oldu. ABD vadelilerinde rekor tazelendi, Avrupa’da ise 8. günde de devam eden yükseliş hızlandı.

Yurt içinde veri öncesi borsada düşüş kur tarafında ise yükseliş vardı, verinin ardından borsadaki kayıp bir miktar azalsa da günlük bazda %1 düşüş var.

Bugün Türk lirası varlıklarda yaşanan negatif ayrışmada yarın yapılacak PPK toplantısının etkisi var. TCMB’nin bu ayki toplantıda da faizi sabit tutması bekleniyor, ancak karar metninde güvercin ifadelere yer verilmesi durumunda 3. çeyrekte faiz indirimine gidilebileceği olasılığının artması TL’de düşüşe neden olabilir.

Enflasyonda 4 aylık yükselişin ardından Temmuz’da bir miktar gerileme olmasıyla ons altın bugün %1’e yakın primlendi ve 1.748 dolara yükseldi. Kıymetli metal bu ay içinde %4 değer kaybetti ve teknik olarak 1.766 dolar altında zayıf seyrin sürmesi beklenirken toparlanma için bu seviye üzeri kapanışlar önemli görülüyor.

İstihdam sonrası enflasyon verisiyle piyasalardaki dolar hareketi de bir miktar azaldı ve verinin ardından geline ülke paralarının çoğunda toparlanma olurken TL,  ringit, wone ve zlotide düşüş var.

Gün içinde 8,68’e çıkarak son bir ayın zirvesini gören USD/TRY kuru, son saatte 8,65 üzerinde işlem görüyor. Gram altın ise bugün hem kur hem de ons etkisiyle 486 TL’ye yükseldi.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz