Endonezya hükümet yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamada, ülkedeki kripto para borsalarının işleyişi ile ilgili yeni kuralların getirileceği belirtildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan hükümet yetkilisi, ülkede faaliyet gösteren borsaların yönetici konumundaki bireylerin Endonezya vatandaşı olmasının ve Endonezya’da yaşamasının bir kural olarak getirileceğini belirtti. Buna nazaran kripto para borsalarının, idare heyeti ve komite üyelerinin üçte ikisi Endonezya vatandaşı olmayan işletmeler, ülkede faaliyet gösteremeyecek.

Atılan bu son adımın, ülkedeki önde gelen kripto para borsası Zipmex‘in, kullanıcıların para çekmesini durdurması sonucunda karşılaştığı finansal meseleler nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor.

Ticaret Bakan Yardımcısı Jerry Sambuaga, planlanan yeni kurallar ile ilgili gazetecilere verdiği demeçte, şu sözlere yer verdi:

Sambuaga, bahsetmiş olduğu bu kuralların, bakanlığın Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Düzenleme Kurumu (Bappebti) tarafından kısa mühlet içinde yayımlayacağını da kelamlarına ekledi.

Bappebti’de lider vekili olan Didid Noordiatmoko, yeni kurallarda yer alan, heyetin üçte ikisinin ülkede yaşaması kuralının, borsada bir sorun olduğunda üst idarenin kaçmasını engelleyebileceğini söyledi.

Tüm bunların yanında Sambuaga, Endonezya’da resmi olarak bir kripto varlık borsası başlatma teşebbüsün de bu yıl içinde tamamlanabileceğini belirtti. Aslında ülkede bir borsa açma planı yeni alınan bir karar değil. Hatırlanacağı üzere kripto para borsası açılması 2021 yılı için planlanmıştı. Lakin daha sonra çeşitli sebepler nedeniyle bu karar 2022’nin birinci çeyreğine ertelendi.

Kripto paralar ülkedeki popülerliğini sürdürüyor

Bappebti tarafından paylaşılan datalarda, kripto para ünitelerinin Güneydoğu Asya’nın en büyük iktisadında popülerliğinin her geçen gün arttığı belirtiliyor. Hatta toplam kripto varlık süreç hacminin 2021 yılına kıyasla 2022 yılında %1.000’den fazla artarak 57,37 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Kripto paraların popülerliğinin artması ve önemli oranlarda yatırım yapılması bir yandan da vergi yetkililerini bu alana yönlendirmiş durumda. Vergi yetkilileri yaptıkları açıklamada, ülkenin, yapılan bu süreçlerden aldığı vergilerin performansının arttığını belirtiyor.

Ülkenin vergi işlerinden sorumlu olan İstikamet Arsal’a nazaran, Endonezya, Mayıs ayında devreye alınan fintech ve kripto para süreç vergilerinin kullanıma sunulmasından bu yana önemli oranda gelir elde etti.

Hatırlanacağı üzere, Endonezya maliye bakanlığı, 2022 yılının mayıs ayında kripto varlık alımlarına %0,1 oranında katma bedel vergisi (KDV) getirdi. Arsal ise alınan bu karardan sonra, elde edilen vergi ölçüsünün yaklaşık olarak 6,8 milyon dolar civarında olduğu söyledi.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır