Ethereum 2.0’da kilitli ETH ölçüsü 11 milyonu geçti

Investing.com – Ethereum ağının konsensüs mekanizması değişikliği yolunda Ethereum 2.0 sözleşmesinde kilitlenen toplam değer 11 milyon ETH’yi aşarak dolar bazında yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı.

Ethereum 2.0 sözleşmesi, ETH fiyatından bağımsız olarak bireysel ve kurumsal yatırımcılarından ilgi görmeye devam ediyor. Etherscan verilerine göre Ethereum ağ yükseltmesine bağlı mevduat sözleşmesinde stake edilen miktar şu an 11 milyon ETH’yi aştı.

Ethereum ağı yükseltmesine Aralık 2020 döneminde yan zincir Beacon Chain’in resmi olarak devreye alınmasıyla başlamıştı. O dönemden bu yana kripto yatırımcıları Ethereum 2.0 sözleşmesine yoğun ilgi gösterdi ve geçen seneden bu yana ağda stake edilen miktar yüzde 250’den fazla arttı.

Geçen senenin ilk çeyreğinde ETH 2.0 sözleşmesinde kilitlenen değer miktarı 3 milyon ETH olurken geçen ayın başında stake miktarı 10 milyon ETH’ye ulaştı. Nisan ayına girilmesiyle sürekli artan bir grafiğe sahip olan stake miktarı 11 milyon ETH’yi aşarak an itibarıyla 35 milyar dolarlık bir değere ulaştı. Bu miktar, Ethereum 2.0’ı tek başına en büyük 9. kripto varlık Terra’nın hemen arkasında konumlandırıyor.

Mart ayının ikinci yarısında Ethereum fiyatında toparlanma görüldü

Ethereum fiyatı da son 15 günlük zaman diliminde önemli bir toparlanma gördü. Mart ayının ortasında 2.500 dolar ile yılın dip seviyelerini test eden Ethereum, bu noktadan gelen alımlarla bu hafta 3.500 dolar sınırına kadar yükseldi. Bu yükselişle birlikte Ethereum piyasa değeri de 400 milyar dolara kadar yükseldi. 

Ethereum fiyatında yukarı yönlü ivmenin yanında Ethereum dayanak varlıklı yatırım ürünlerinin de kurumsal talebi canlı kalıyor. Geçen haftaki veriler, bu yatırım ürünlerine yaklaşık 10 milyar dolarlık bir giriş olduğunu gösterdi.

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum fiyatıyla ilgili güncel durumda ise dün, 14 Mart tarihinden bu yana devam eden kısa vadeli yükseliş serisinde ikinci ciddi düzeltme görüldü. İlki hareketin başında 20 Mart tarihinde kaydedilen yüzde 3 oranındaki günlük düşüştü. 3.000 dolar sınırında gelen bu kısa düzeltmede ETH fiyatı, 2850 dolarda destek bulduktan sonra 3.480 dolara kadar ara vermeden yükseldi. 

Son durumda ise ETH/USD, dün 3.400 dolar seviyesinden reddedildikten sonra yine bir yüzde 3’lük düşüş yaşadı ve şu an 3.285 dolar seviyesinde hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

ECB Baş Ekonomisti Lane: “Yüksek enflasyonu tahlil etmek için vakte gereksinim var”

Next Article

KFC, Metaverse dünyasına katılıyor

You might be interested in …