Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Etsy (NASDAQ:ETSY) Perşembe günü %11 düşüş yaşadı. 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrekte yeni kullanıcılar ve alışılmış alıcılardaki büyüme keskin bir hızda yavaşladı.

Yavaş büyüme raporlayan tek isim Etsy değil. Salgın sakinleşip geçen yıl online alışveriş yoğunluğunun ardından daha çok insan dışarı çıkarken perakendeciler, hızlı tüketim malları şirketleri ve sosyal medya platformlarının tümü, tüketimde yavaşlama olduğunu raporladı.

Çeyrek dönemde Etsy, yaklaşık 11,9 milyon yeni ve bir yıl boyunca harcama yapmayıp yeniden aktifleşen alıcıya ulaştı. En az altı gün alım yapan ve son on iki ay içinde en az 200 dolar harcayan sürekli müşteriler, yıllık bazda %115 artış yaşadı.

Buna karşılık Pazar, ilk çeyrekte yaklaşık 16,3 milyon yeni ve yeniden aktive olan alıcı edinmişti. Benzer şekilde sürekli alıcılardaki artış da daha büyük oldu, bu kullanıcıların sayısı yıldan yıla %205 arttı.

Yıl boyunca benzersiz artışlar yaşayan Etsy, brüt ürün satışlarını (GMS) %10 artırarak 3 milyar dolara çıkardı. GMS (NYSE:GMS), platformda satılan malların toplam değeridir.

Geliri %23 artışla 529 milyon dolara yükseldi. Düzeltilmiş hisse başına kazancı 68 sent oldu. Her ikisi de tahminleri aştı.

Devam eden çeyrek dönem için Etsy, orta noktasında yıllık yaklaşık %12,5 büyüme ile GMS’sinin 2,9 ila 3 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

Üçüncü çeyrek gelirinin 500 ila 525 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz