Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart ayında rekor kırdı

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Genişlemeci maliye ve para politikası, tedarik zinciri kısıtlamaları ve artan enerji fiyatlarının ekonomi için zehirli bir kokteyl oluşturmasıyla Euro Bölgesi’nde enflasyon, Mart ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyesini gördü.

Yalnızca Mart ayında %2,5 yükselen TÜFE, yıllık bazda %7,5 büyüme gösterdi. Yakıt ve enerji gibi daha volatil kalemleri hariç tutan çekirdek fiyatlar, %3,0 ile daha da sert bir artış gösterdi.

Ekonomistler yıllık oranın yalnızca %6,6’ya yükselmesini bekliyordu.

Yakından takip edilen bir dizi anketin, Mart ayında iş faaliyetinin şiddetli bir yavaşlama yaşadığını göstermesinin üzerinden daha birkaç saat geçmişti. Yine de faaliyetler, büyüme bölgesinde olmaya devam etti. IHS Markit’in Euro Bölgesi için imalat satın alma müdürleri endeksi, 56,5 ile bir yılın en düşük seviyesine indi ve beklenenden daha kötüydü. Bu veriler, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana geçen ve kıtada 30 yılın en kötü silahlı çatışmasını ateşleyen zaman dilimini içeren ilk veriler arasında yer alıyor.

Veriler, Avrupa Merkez Bankasının para politikasını daha da hızlı bir şekilde sıkılaştırması yönündeki baskıları artıracak. Bankanın mevduat faizi hâlâ -%0,5 puanda ve tahvil alım programı bitene kadar da artırmayı düşünmüyor – ki mevcut kılavuza göre bu, yazdan önce gerçekleşmeyecek.

Euro verilerden nispeten daha az etkilenerek %0,1 düşüşle 1,1055 dolar olurken Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirisi üç puan artarak %0,58’e ulaştı. Getiriler ilk verilere karşı hafta başlarında %0,72 ile dört yılın zirvesini görmüş, Perşembe günü de düşüş yaşamıştı.

Previous Article

Barış görüşmeleri, gaz çekişmesi ve bölge enflasyonuyla ilgili tasalarla Avrupa borsası karışık

Next Article

İstanbul’da enflasyon %63’ü geçti

You might be interested in …