Euro Bölgesi’nde iktisada olan itimat pandemi sonrası en düşük düzeye geriledi

Investing.com – Euro Bölgesi’nde tüketicilerin ekonomik durumunu ölçen güven endeksi, Mart ayında pandemi sonrası en düşük seviyeye geriledi. Sektörlerin ekonomiye olan güveni ise Mart ayında 114 ‘ten 108,5’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesine indi.

Karantina döneminde (Nisan 2020) -22 seviyesine gerileyen endeks, 2021’in ikinci ve üçüncü çeyreğinde -3 seviyesine kadar toparlanma göstermişti. Yılın son çeyreğinde özellikle petrol ve enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonu yükseltmesiyle yeniden azalan güven endeksi, savaşın yansımasını gösterdiği Mart ayında -18,7 ile yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Pandemi sonrası dünyada artan enflasyon, son ayda Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın enerji ve emtia fiyatlarını artırmasıyla yükselişine devam ediyor. Euro Bölges’inde de tarihi yüksek seviyeye çıkan enflasyon bölge halkının alım gücünde de zorluk yaratıyor. Yüksek enflasyona bağlı azala gelir, ekonomiye olan iyimserliği de olumsuz etkiliyor.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

Avrupa borsaları, kuşku ortamında büyük oranda düşüş yaşadı

Next Article

Euro, dolar karşısında yükselişini hızlandırdı

You might be interested in …

Şeker fiyatına artırım geldi

Investing.com – Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), temel ihtiyaç ürünlerinden olan şekerin fiyatına %31 oranında zam yaptı ve kilogram …