Investing.com –  Güçlü istihdam verisi ve erken sıkılaşma beklentileri ile dolar, küresel piyasalarda yükselişte. Gelişmiş ülke paraları karşısındaki değeri ölçen ABD Dolar Endeksi bugün 93,14 seviyesine çıkarak son 3 haftanın en yükseğini görürken euro ise, zayıflayan yatırımcı güveninin ardından bugün düşüşe geçti.

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisine sahip olan Almanya’da yatırımcıların ekonominin yakın dönemine dair bakışını ölçen ZEW Hissiyatı Ağustos ayında 63,3’ten 40,4’e gerileyerek Kasım sonrası en düşük seviyeye indi. Yatırımcı güveni Mayıs ayında 84,4 ile zirve yapmasının ardından Haziran’da 79,8’e Temmuz’da ise 63,3’e geriledi, fakat Ağustos ayındaki bu sert düşüşte ise delta varyantı başta olmak üzere artan vakalar etkili oldu.

Aşılanma oranı çok yüksek olan İsrail ve İngiltere’de artan vaka sayısının Almanya’da da etkili olması, yakın zamanda yeni kısıtlamaların uygulanabileceği endişesine neden olduğu için yatırımcı gözünde de gelecek döneme dair beklentiler zayıfladı.

Düşük veri ile bugün gerileyen euro, dolar karşısında 1,1710’a gerileyerek 31 Mart sonrası dip seviyeyi gördü. Paritenin Ağustos ayı kaybı %1,3 olurken sene başı kaybı ise %4.

Parite yıl içinde en yüksek seviyeyi 1,2352 ile 6 Ocak’ta, en düşük seviyeyi 1,1702 ile 31 Mart’ta gördü. Yıl içinde test edilen bu desteğin kırılması durumunda Kasım ayı dip seviye olan 1,1610 destek olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz