Euro/dolar paritesi 6 ayın tepesini gördü

Investing.com – Euro/dolar paritesinin Fed toplantısına verdiği reaksiyon sürpriz olmuş olabilir. Çünkü euro, açıklamadan kısa bir müddet sonra 1,0696 ile son 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Fed beklendiği üzere faiz artırım suratını yavaşlatmış olsa da noktasal grafik ve Jerome Powell’in konuşması, bu pivotun ehemmiyetini azaltan şahin ögeler içeriyordu.

Euro/dolar Fed’in şahin sürprizlerine direniyor

FOMC üyelerinin faiz oranlarını gösteren noktasal grafik tahminleri, %4,6’lık Eylül projeksiyonlarına kıyasla 2023 sonuna kadar faiz oranlarına ait medyan beklentinin artık %5,1 olduğunu gösterdi.

Salı günü beklenenden daha düşük çıkan ABD enflasyonunun akabinde piyasa beklentilerinin genel olarak %5’in altında olması nedeniyle sembolik %5 hududunun aşılması kıymet arz ediyor.

Ayrıca Powell basın toplantısı sırasında şunları söyledi:

Fed lideri ayrıyeten şu açıklamayı yaptı:

Powell ayrıyeten muhtemel bir faiz indiriminin zamanlaması konusuna da değinerek “Enflasyonun %2’ye indiğine dair bir inanç oluşmadığı sürece faiz indirimine gitmeyi düşünmüyorum.” dedi ve merkez bankasının mevcut enflasyon kestirimine nazaran 2025’ten evvel rastgele bir faiz indirimini ihtimal dışı bıraktı.

Ancak bu şahin ögeler pay senedi piyasaları ve kripto para üniteleri üzere öteki riskli varlıklar üzerinde baskı yaratırken dolar üzerindeki tesiri hudutlu kaldı ve açıklamaya karşı euro/dolar paritesinin, 1,07 yakınında 6 ayın yeni bir tepesine işaret etmesine imkan tanıdı.

Euro/dolar çifti ECB testiyle karşı karşıya

Euro/dolar paritesi, Avrupa seansı başlamadan evvel Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı kaynaklı temkinlilik nedeniyle hafif bir düzeltme yaşayarak 1,0650 düzeyine geriledi. ECB’nin de faiz artırım suratını yavaşlatması bekleniyor.

Ancak, ING’nin geçen hafta yayımladığı bir notta belirttiği üzere faiz artırımını yavaşlatma kararının, Fed’in durumunda olduğu kadar kesin olmadığı görülüyor.

Banka, bilhassa ECB İdare Heyeti Üyesi Isabel Schnabel’in “Şu ana kadar gelen bilgiler, ‘nötr’ faiz oranı iddialarına yaklaşıyor olsak bile, faiz oranı ayarlamalarının suratını yavaşlatmak için sonlu alan olduğunu gösteriyor.” formundaki son yorumlarına işaret etti. ING bu nedenle “75 baz puanlık bir faiz artışının hâlâ ihtimal dahilinde olduğu” sonucuna varıyor.

Bu senaryoda döviz çiftinin 1,0750’ye yükselmesini bekleyen bankaya nazaran bu türlü bir hareket elbet euro/dolar üzerinde güçlü bir yükseliş tesiri yaratacaktır.

Ayrıca, beklendiği üzere %0,5’lik bir faiz artırımı durumunda bile ECB Lideri Christine Lagarde’nin konuşması şahin ayrıntılar içerebilir zira ING’ye nazaran “ECB, açıklanan mali teşvik ve dayanak tedbirlerinin enflasyonist baskıyı uzatabileceğinden giderek daha fazla tasa duyuyor üzere görünüyor.”

Dolayısıyla Perşembe günü euro/dolar kurunun canlı bir halde hareket etmeye devam ettiğini görebiliriz ve günün genel çehresi temkinlilik olacaktır.

Previous Article

Bitcoin, Fed kararı sonrası nasıl hareket etti?

Next Article

Brezilya piyasaları kapanışta yükseldi; Bovespa 0,04% bedel kazandı

You might be interested in …