Euro/Dolar: Tehlikelerle dolu bir ekonomik takvimle birlikte kritik bir hafta

Investing.com – EUR/USD paritesi şimdiye kadar 2023’e sessiz bir başlangıç yaptı, lakin ağır bir ekonomik takvim karşısında işler bugünden itibaren değişebilir.

Euro/doların 2022’nin son çeyreğinde keskin bir yükseliş gösterdiğini ve 28 Eylül’deki 20 yıldan daha uzun bir müddetin en düşük düzeyi olan 0,9535’ten 15 Aralık’taki 1,0737’ye kadar tırmandığını hatırlayın. O vakitten beri döviz çifti yaklaşık olarak 1,06 ile 1,07 ortasında seyrediyor.

EUR/USD paritesini hafta sonuna kadar ağır bir program bekliyor

Ancak yatırımcılar Salı günü Almanya’nın Aralık ayı enflasyon sayılarını beklerken, iki haftayı aşkın bir müddettir karar süren belirsizlik sona ermek üzere olabilir.

Yarın (Çarşamba), euro/dolar için en kıymetli gelişme son Fed toplantısının tutanakları olacak, lakin ISM İmalat Endeksi de sayıların konsensüs kestirimlerinden sapması halinde dolarda oynaklığa neden olabilir.

Perşembe günü, EUR/USD yatırımcılarının dikkati ADP (EPA:ADP) Aralık ayı ABD istihdam yaratma raporuna çevrilecek. Raporun bir evvelki ay 127 bin olan yeni istihdam sayısını 150 bine artırması bekleniyor.

Ancak euro/dolar için haftanın en değerli günü elbet, Aralık ayı Euro Bölgesi Öncül TÜFE ve NFP Tarım Dışı İstihdam raporu ile Cuma günü olacak.

>> EUR/USD için tüm kıymetli istatistikleri ve gerçek vakitli dataları ekonomik takvimimizde bulabilirsiniz

Euro Dolar nasıl reaksiyon verebilir?

EUR/USD paritesinin 2023’ün birinci haftası için bilhassa ağır olan bu ekonomik takvime nasıl reaksiyon vereceği konusunda, beklenenden daha âlâ gelecek Avrupa enflasyon datalarının piyasanın ECB’nin faizleri artırmaya devam edeceği beklentisini artıracağını ve bunun da euro için olumlu olacağını belirtmek gerekir.

Tersine, Almanya’da ve/veya bir bütün olarak Euro Bölgesi’nde beklenenden daha düşük enflasyon, ECB’nin faiz artırım beklentilerini azaltabilir ve Avrupa para ünitesi üzerinde baskı yaratabilir.

ABD datalarına, bilhassa de istihdam datalarına gelince, aşaüı taraflı sürprizler Fed’in faiz artırım beklentilerini azaltarak doların aleyhine ve euro/dolar kurunun lehine olacaktır.

EUR/USD Teknik Art Plan

Teknik açıdan bakıldığında, 2022’nin son birkaç gününe büyük bir boğa sinyalinin onaylanmasının damga vurduğunu hatırlamak değerli. Aşağıdaki günlük grafikte görüldüğü üzere, 50 günlük hareketli ortalama (mavi), 200 günlük hareketli ortalamanın (pembe) üzerine çıktı ve Altın Kesişim” (Golden Cross) olarak bilinen bir sinyali verdi.

Bu sinyal en son Haziran 2020’nin sonunda kaydedildiğinde, EUR/USD sonraki 6 ay içinde yaklaşık 1150 piplik bir kar kaydetti.

Ancak EUR/USD şu ana kadar bu sinyalden faydalanamadı ve teyit bekleniyor. Bilhassa, euro/doların 1,07 ruhsal eşiği ve 15 Aralık 2022 doruğu olan 1,0737’nin oluşturduğu en yakın direnç bölgesini aşması gerekiyor.

Aşağı tarafta, 1,06 ruhsal eşik bölgesi euro/dolar üzerinde dikkate alınması gereken birinci potansiyel takviye.

Previous Article

Oncosem ve SDT Uzay’ın borsada süreç görme tarihleri aşikâr oldu

Next Article

Memur-Sen Liderinden “ek zam” açıklaması

You might be interested in …