Exxon Taşınabilir, rekor bir çeyreklik kâra işaret ettikten sonra bedel kazandı

Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Exxon Taşınabilir (NYSE:XOM) payı %0,3 artış gösterdi. Şirket, birinci çeyrekteki kârının 2014’ten beri görülen en yüksek düzeyde olabileceğini tez etti.

Şirketin 31 Mart ile biten birinci çeyreğe yönelik süreksiz varsayımları, petrol ve gazdan elde ettiği faaliyet kârının 9,3 milyar dolar olabileceğini gösteriyor. Şirket, sayılarını 29 Nisan’da açıklayacak.

Kârdaki bu patlama, yeni dorukları gören petrol ve gaz fiyatlarından sonra kestirim ediliyor. Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte, patlayan ekonomiler, şiddetli kış mevsimi ve üretimi daha fazla artırmak istemeyen asi bir OPEC+, fiyatları yükselten faktörlerden.

Milletlerarası ham petrol vadeli süreçleri, o çeyrek periyotta yaklaşık 140 dolar ile 14 yılın doruğunu gördü.

Reuters’in Scotiabank global pay senedi araştırmasından aktardığına nazaran iddialar, çeyrek periyot için toplam karın, Exxon’ın kestirim aralığının orta noktasında 9,8 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Exxon Taşınabilir ‘in Rus operasyonlarındaki aksaklıklar en son sonuçlara ziyan verebilir. Geçen ay şirket, Ukrayna’nın işgalinin akabinde rakiplerine ve öbür şirketlere katılarak Rusya’dan çıkacağını söyledi.

Şirket, Rusya’nın Uzak Doğu’daki Sahalin-I açık deniz petrol varlığında %30 paya ve risk altında 4 milyar dolarlık varlığa sahip. Üretimde ve gelirde %1-2’lik bir ziyanla karşı karşıya.

Rafinaj alanındaki faaliyet kârı, dördüncü çeyrekte paylaştığı sayıya nazaran 300 milyon dolar daha yüksek olan 1,8 milyar dolara ulaşabilir ve kimyasal işindeki sayı 1 milyar dolara kadar inebilir.

Previous Article

Carnival, geçen hafta tarihindeki en yüksek rezervasyonu aldığını bildirdi

Next Article

RBC Capital, Carvana’nın yatırım derecesini düşürdü

You might be interested in …

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize …

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul, yükseliş seyrine devam ederken bugün de güne alıcılı başladı. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,68 yükselişle 2.361 …