ABD Merkez Bankası (Fed), beklendiği gibi faizleri ve aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programını değiştirmedi.

Federal Rezerv yetkilileri faiz oranlarını sıfıra yakın tuttular, ancak 2023 sonuna kadar iki faiz artışı beklediklerinin sinyalini verdiler ve ekonomi toparlandıkça bu tarihi öne çekebileceklerini ilettiler.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının sona ermesinin ardından Çarşamba günü yayınladığı bildiride, “Aşılarla ilgili ilerleme, Covid-19’un ABD’de yayılmasını azalttı.” dedi. “Bu ilerleme ve güçlü politika desteği arasında, ekonomik aktivite ve istihdama ilişkin göstergeler güçlendi.”

Merkez bankası, gösterge politika oranı için hedef aralığı sıfır ve %0,25’te -Mart 2020’den bu yana olduğu gibi- korudu ve istihdam ve enflasyon konusunda “önemli ilerleme” kaydedilene kadar varlık alımlarını aylık 120 milyar dolar seviyesinde sürdürme sözü verdi.

Üç aylık tahminler, 18 yetkiliden 13’unun 2023 sonuna kadar en az bir oran artışından yana olduğunu gösterdi.  Martta 7 kişi idi. On bir yetkili 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışı öngördü. Buna ek olarak, yedisi 2022’de faiz artışı bekliyor; martta bu sayı dörttü.

Dolar yükseldi, hisse senetleri geriledi ve 10 yıllık Hazinelerin getirileri haberin ardından sıçradı.

Fed Başkanı Powell’ın TSİ 21:30’da yapacağı açıklamalarda vereceği mesajlar bekleniyor.

Bloomberg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz