Fed Temmuz FOMC tutanaklarına göre, varlık alımlarının kısa vadede azaltılması ekseriyet tarafından onaylandı. Perşembe günü ağır bir bunalıma giren Wall Street, Stoxx600 ve diğer riskli varlıklar, Cuma haberi hazmedip, yeniden toparlanma sürecine geçti. Ancak, Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Gelişmekte Olan Ülkeler = GOÜ) Fed kaygısını uzun süre atlatamayacak gibi duruyor.

Tüm global riskli varlıklar açısından, 27-28 Jackson Hole merkez bankaları sempozyumu kritik önem taşıyor. Bloomberg anketine göre, Fed’in varlık alım takvimi hakkında ilk somut açıklamayı Powell vasıtasıyla bu sempozyumda vermesi bekleniyor.

GOP hisseleri son altı ayın en kötü haftasını geride bıraktı. Cuma %1, hafta boyunca ise %4 değer yitiren MSCI GOP Hisse Endeksi ayrıca 2021’in en düşük düzeyine yuvarlandı. Satışlarda başı Hong Kong hisseleri çekti.

Fed’in varlık alımlarını, dolayısıyla global dolar arzını da yavaşlatacağı kaygısı GOP’ın tek sorunu da değil. The Economist’e göre, GOÜ  Merkez Bankaları kafasını kaldıran enflasyonla  da boğuşuyor. Sürekli çoğalan Delta vakaları ve Çin’in yavaşlarken, bir yanda da global fonların gözdesi yeni teknoloji şirketlerinin faaliyetlerine çok katı denetim ve kısıtlama getirmesi risk iştahını azaltıyor.

Dolar Endeksi’nin Cuma 9.5 ayın zirvesine tırmanmasına paralel GOÜ FX Endeksi de 4.5 ayın dibine indi.  TL’nin bu baskıyı en hafif atlatan para birimlerinden biri olduğunu not edelim.

Rus borsaları da tüm kaygılara rağmen primli.  Haftalık bazda BIST-100 Endeksinin kaybı %1’e yakın olurken BİST Bankalar Alt-Endeksi bu hafta BIST Sınayi’yi yenmeyi başardı. Bankacılık endeksinin kaybı haftalık bazda %0,80 olurken Sanayi endeksinin kaybı ise %2,2.

Bloomberg anketine   katılan 53 ekonomistten 4/3’ü varlık alımlarında azaltma takviminin ya Powell tarafından Jackson Hole konuşmasında, ya da 20-21 Eylül FOMC toplantısı akabinde basın toplantısında açıklanacağı görüşünde.

Bazı yatırım bankaları varlık alımlarında azaltmanın fiyatlandığını iddia etse de,  FOMC tutanakları bu konuda çok muğlak. Piyasa, kesintilerin hangi ayda başlayacağı ve hangi tempoda süreceğini bilmek isteyecek.

Bir örnek verelim. Fed halen ayda $120 milyar devlet tahvili ve teminatlandırılmış ipotek senedi (VIDIMIK) alıyor. EĞER 2022 sonunda tahvil alımlarını sonlandıracaksa 2022 ilk çeyreğinde alımları ayda $90 milyara düşürür. Sonrasında her üç ayda bir $30 milyar daha eksiltme yapar.

Fed’in bu yönde karar alması, GOÜ FX için olumsuz, çünkü ABD devlet tahvili pazarında arz fazlası oluşup, muhtemelen de getirileri yükseltecek. Bu durumda, riske hassas bir çok fon, yüksek getirili GOÜ Eurobondlar’dan geri çekilebilir.

FÖŞ kükredi:  TCMB Ne Zaman Faiz İndirecek? Döviz Kuru Ne Yöne Gidecek?

Fed tutanakları varlık alımlarının azalacağına işaret ediyor

Atilla Yeşilada:  Ne kadar kötü o kadar iyi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz