Muharrir – Geoffrey Smith

Investing.com – Tahvil piyasaları tekrar baskı altında. Fed’den Lael Brainard daha süratli bir politik sıkılaşma istikametinde açıklama yaptıktan sonra ABD tahvil getirileri üç yılın doruğunda. Euro Bölgesi, bu ayın sonunda Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde Marine Le Pen’in kazanma ihtimalinden korkuyor. Pay senetleri güne düşüşle başlayacak.  JetBlue’nun, rakibi Spirit Airlines (NYSE:SAVE) için sunduğu alım teklifi, günün en kıymetli M&A (birleşme ve satın alma) aksiyonu. Çin’in hizmet kesimi, COVID-19 nedeniyle Mart ayında küçüldü. Büyük Petrol şirketlerinin yöneticileri, Kongre’de telaşlı Demokratlarla görüşmeye hazırlanırken petrol fiyatları yükseldi.

İşte 6 Nisan Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Brainard’ın açıklamalarından sonra tahviller baskı altına girdi; Deutsche Bank 2023’te resesyon öngörüyor

Lider Joe Biden’in Fed lider yardımcılığı için adayı olan Lael Brainard’ın açıklamalarından sonra gözler yeniden tahvil piyasalarında. Brainard, Fed’in bilançosunda Mayıs üzere erken bir vakitte “hızlı” bir azaltım gereksinimi tarafında ihtarda bulundu.

Açıklamalara karşılık ABD’nin, sıkılaştırıcı para siyaseti nedeniyle 2023’te resesyona girebileceğini söyleyen birinci büyük banka Deutsche Bank (DE:DBKGn) oldu.

Brainard hem faiz oranlarını hem de niceliksel sıkılaştırmayı kullanarak enflasyonu düşürmenin “en önemli” gereksinim olduğunu söyledikten sonra 10 yıllık Hazine getirileri üç yılın tepesini gördü. Ufak bir konsolidasyonun akabinde tahviller tekrar yükselerek Salı günü gördüğü %2,63’e yakın seyretti.

Fed’in faiz oranları ve niceliksel siyaset ortasındaki karşılıklı oyunuyla ilgili tartışmaların ayrıntısı, TSİ 21.00’da paylaşılacak olan Mart toplantısının tutanaklarında görülebilir.

2. Le Pen’in ilerleyişi, Euro Bölgesi’nde piyasaları sarstı

Euro Bölgesi’nde de tahvil piyasaları baskı altına girdi ancak farklı bir açıdan. Marine Le Pen’in, bu ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanma talihi, çok sağcı ve AB tersi başkanın, artan enflasyon nedeniyle ömür standartlarındaki düşüşten yararlanması ile son günlerde oldukça yükseldi.

İki istikametli bir uğraşta Macron ile Le Pen ortasındaki fark kapanıyor; önde olan Macron’un Le Pen’le ortasındaki fark geçen ay yüzde 15 puandan 3 puana indi. Pazar günü birinci oylama tipi yapılacak.

Euro Bölgesi’ndeki siyasi riskin bir ölçümü olarak 10 yıllık Fransız ve Alman tahvil getirileri ortasındaki makas, 46 puana çıkarak üç yılın en büyük farkını yarattı.

ABD’de olduğu üzere Avrupa tahvil piyasalarında da enflasyon korkusu hissediliyor. Euro Bölgesi’nin ÜFE’si, çok ısınma talebinden çok büyük ölçüde arz sıkışıklığına bağlı olarak Şubat ayında yıllık %31 yükseldi.

3. JetBlue’nun Spirit teklifi ışığında borsa düşüşle açılacak

ABD borsaları, mali sıkılaştırmanın daha süratli yapılması gerektiği konusunda uyaran Brainard ve Cleveland Fed Lideri Esther George’un açıklamalarına karşılık Salı günü yaşanan kayıpların akabinde yeniden düşecek.

Dow  Jones 195 puan düştü. S&P 500 %0,7 gerilerken Nasdaq 100 %1,0 düşüş gösterdi. üç endeks de Salı günü %0,8-%2,3 ortasında paha kaybetmişti.

İlgi çekebilecek paylar ortasında JetBlue’nun tümü nakit olarak bir alım teklifi sunduğu Spirit Airlines bulunuyor.

AT&T (NYSE:T) ve Discovery (NASDAQ:DISCA) de dikkat çekebilir. WarnerMedia CEO’su Jason Kilar ve WarnerMedia Studios and Networks CEO’Su Ann Sarnoff, Discovery ile AT&T medya varlıklarının planlanan birleşmesi öncesinde misyondan ayrılacaklarını söyledi.

4. Çin iktisadı Mart ayında adeta bozguna uğradı

Karantinaların ağırlama ve seyahat bölümlerine darbe vurmasıyla Çin’in hizmet dalı de imalat bölümü üzere Mart ayında küçüldü.

Caixin Hizmet PMI okuması 42 puanla 2020 Nisan’ından beri gördüğü en düşük düzeye indi ve büyüme-küçülme bölgelerini ayıran 50 puanın oldukça altında kaldı.

Resmi iddialara nazaran Çing Ming tatili sırasında turistlerin yaptığı harcamalar, COVID-19 öncesi düzeylerin %40 altına düşerken Nomura ekonomistleri, 193 milyon civarı kişinin – Çin’in GSYH’sinin yaklaşık %22’sine tekabül ediyor – halihazırda halk sıhhati önlemlerinden çeşitli hallerde etkilenmekte olduğunu belirtti. Bu önlemler ortasında Şanghay’ın neredeyse büsbütün kapanması da var.

5. Büyük Petrol şirketlerinin yöneticileri Kongre’ye gelirken EIA stok raporu bekleniyor

Büyük Petrol şirketlerinin temsilcileri Kongre’de açıklama yapacak ve bu yıl ham petrol fiyatlarındaki artışı, fahiş fiyat uygulamaları için kullanmadıklarına dair garanti verecek.

Artan fiyatlar ve berbatlaşan ömür standartları yüzünden duyulan genel öfke nedeniyle bu yılki orta seçimlerde her iki yasama kanadında da denetimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Demokrat milletvekilleri, Exxon Taşınabilir (NYSE:NYSE:XOM) Lideri Darren Woods ve Chevron (NYSE:CVX) CEO’su Mike Wirth’ü sıkıştırabilir.

WTI %1,6 artışla 103,55 dolar olurken Brent %1,5 yükselerek 108,15 dolara ulaştı. Her iki kontrat de blokun son yaptırım paketinin hafif olmasıyla ilgili memnuniyetsizliğin lisana getirildiği Avrupa’daki telaffuzlara reaksiyon verdi. AB’nin üst seviye diplomatlarından Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana blokun Rusya’ya güç karşılığında 35 milyar euro lakin Ukrayna’ya sırf 1 milyar euro ödeme yaptığını belirtti.

ABD hükümetinin haftalık stok dataları bugün paylaşılacak. Bir gün öncesinde paylaşılan Amerikan Petrol Enstitüsü raporu, ham petrol stoklarında üç hafta içinde birinci kere artış yaşandığını gösterdi.