Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar bir ayın düşük seviyesinden toparlanarak yükseldi ancak önemli ekonomi verileri ile gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde artışları ufak oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 93,882’ye yükseldi.

Japonya’nın Eylül ayı PPI rakamı yıllık %0,9 arttıktan sonra USD/JPY %0,2 artışla 113,91 oldu. EUR/USD 1,1604’e gerilerken GBP/USD 1,3767’ye düştü. AUD/USD ise %0,3 artarak 0,7511’den işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ABD’deki faizleri henüz artırmaya başlamanın zamanı olmadığını söylemesinin ardından dolar, geçen hafta zarar görmüştü.

Fed gelecek haftaki politika toplantısı öncesinde yasaklı dönemine girdi. Toplantıda bankanın, tahvil alımlarını azaltmaya başlayacaklarını teyit etmesi bekleniyor.

Fed’le iletişim olmayan bir zamanda bu hafta piyasa, ABD verilerine odaklı olacak. Salı günü Eylül ayının yeni konut satışları ve Ekim ayı CB tüketici güveni, Perşembe günü 3Q GSYH ve Cuma günü Eylül ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatörü yayınlanacak.

ING analistleri, “3 Kasım FOMC toplantısı öncesinde hiçbir Fed konuşmacısının olmayışı ile enflasyondaki ısrarın, piyasanın Fed eğrisini yeniden fiyatlandırmasını desteklemeye devam etmesini ve düşük getirilere karşı doları desteklemesini bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 10 Batılı büyükelçinin hükümeti eleştiren birinin hapse atılmasına yönelik eleştirileri nedeniyle Türkiye’den sınır dışı edilmesi yönündeki sözünü geri aldıktan sonra USD/TRY çifti %0,1 düşüşle 9,5701’e geriledi.

Pazartesi günü dolar karşısında rekor seviyeye inen Türk lirası, bu gelişme üzerine toparlandı.

Son olarak USD/CNY %0,1 düşüşle 6,3819’a geriledi. Çin’in merkez bankası finans sistemine net 190 milyar yuan (30 milyar dolar) para enjekte etti ve bu, bankalar arası repo faizinin 8 puan düşerek %1,53’e inmesiyle sonuçlandı. Bu oran 29 Eylül’den beri görülen en düşük seviye ve dokuz ayın düşük seviyesine yakın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz