ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, faiz indirimlerine başlamadan önce birkaç ay daha iyi enflasyon verileri görmeyi umduğunu açıkladı.

Enflasyonun Yavaşlaması Umut Verici

Waller, Nisan ayı tüketici fiyat rakamlarının, enflasyonun temel göstergesinin altı aydan beri ilk kez yavaşladığını gösterdiğini ve bunun fiyat baskılarının azaldığına dair bir işaret olduğunu söyledi. Ayrıca perakende satışların ay içinde daha yumuşak olduğunu ve işgücü piyasasında yavaşlama belirtileri görüldüğünü de ekledi.

C+ Notu ve Beklentiler

Waller, son TÜFE verilerinin enflasyonun hızlanmadığına dair güven verici bir sinyal olduğunu ve harcama ve işgücü piyasasına ilişkin verilerin para politikasının enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmak için uygun bir ortamda olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ancak Waller, fiyatlara ilişkin son verilerin merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru yalnızca ılımlı bir ilerleme gösterdiğini ve daha iyisini beklediğini de ifade etti. Hatta “Eğer hala profesör olsaydım ve bu enflasyon raporuna bir not vermek zorunda kalsaydım, bu C+ olurdu” diye konuştu.

Waller, işgücü piyasasında önemli bir zayıflama görülmemesi halinde faiz indirimlerine sıcak bakabileceklerini ancak bunun için birkaç ay daha iyi enflasyon verilerine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Fiyat Baskıları ve Para Politikası

Waller’ın açıklamaları, Fed’in faiz indirimi kararında enflasyonun hala önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Enflasyondaki düşüşün sürdürülebilir olması ve işgücü piyasasında da bir zayıflama görülmesi halinde Fed’in faiz indirimlerine yönelmesi daha olası görünüyor.