Fed’in agresif adım atacağı beklentileri doları artırırken euro düşüş yaşadı

Muharrir – Peter Nurse

Investing.com – Fed’in agresif bir para siyaseti yürüteceği tarafındaki beklentilerin artması ile ABD doları Çarşamba günü güçlenirken Rusya’ya yeni yaptırım mümkünlüğü euroyu baskıladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 99,640’a yükseldi.

Dolardaki hissiyatı daha da güçlendiren faktör, merkez bankası lider yardımcılığını bekleyen Fed Yöneticisi Lael Brainard’ın açıklamaları oldu. Brainard, ABD’nin para siyasetini “daha tarafsız bir pozisyona” getirmek için Fed bilançosunda süratli bir azaltım ve faiz artırımları yapma davetinde bulundu.

Minneapolis Fed’de bir konferansta “Hepimiz enflasyonun çok yüksek olduğu ve enflasyonu düşürmenin çok kıymetli bir sorun olduğu konusunda hemfikir olabiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

Brainard olağanda daha güvercin olan siyasetçiler ortasında görülür ve açıklamalarından sonra ABD tahvil getirileri büyük artış yaşadı. 10 yıllık getiriler, 2019 Mart ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

Fed geçen ay faizleri 25 puan artırdı ve bankanın Mayıs toplantısında daha da agresif adımlar atacağına dair beklenti artıyor.

Fed’in geçen ayki toplantısının tutanakları Çarşamba günü paylaşılacak ve yatırımcılar, siyasetçilerin gelecek planları için tutanakları dikkatle inceleyecek.

Öte yandan AB, ABD ve G7 ülkelerinin Rusya’ya karşı yeni yaptırımları koordine etmeye çalışması ile EUR/USD %0,2 düşüşle yaklaşık bir ayın taban düzeyi olan 1,0884’e geriledi. ABD Rusya’da yatırımı yasaklamayı düşünürken AB kömür ithalatına yasak koymayı planlıyor.

ING analistleri, “Euronun performansı, AB’nin Rusya’ya uygulamayı düşündüğü yeni yaptırımların içeriğini sıkı sıkıya bağlı; güç piyasası için ne kadar büyük sonuçları olursa euro için de o kadar büyük tesiri olur.” dedi.

USD/JPY %0,3 artışla 123,91’e yükseldi ve Mart ayında gördüğü yedi yıllık tepesi 125,10 puana gerçek ilerliyor. ABD ve Japonya’nın getirileri ortasında artan makas yen üzerinde baskı yaratıyor.

GBP/USD %0,1 düşüşle 1,3062 olurken AUD/USD 0,7580’de seyretti. Avustralya Merkez Bankası, daha yüksek faiz oranlarına işaret ettikten sonra para ünitesi de gücünü korudu.

Polonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde USD/PLN %0,2 artarak 4,2671 ve EUR/PLN %0,1 yükselerek 4,6467’den alıcı buldu. Bankanın, artan enflasyonla gayrette arka arda yedinci defa faiz artırması bekleniyor.

Previous Article

Çin yazılım sanayisinin iki aylık geliri, 185 milyar doları aştı

Next Article

Borsa İstanbul yeni güne nasıl başladı?

You might be interested in …