Finansal piyasalar, 2013’te olduğu gibi, ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını azaltması konusunda başka bir sarsıntuya önce, borç tavanına bakmak isteyebilirler.

Finansal piyasalar Fed’in yılsonundan önce kolay para politikalarını geri çekmeye başlama olasılığından endişe etse de, yatırımcılar borç tavanı konusunda siyasi olarak zorlayıcı bir tartışmanın gelmesi ve Jay Powell’ın varlık alımlarını yavaşlatmak ve faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalabileceği her türlü planı raydan çıkarabileceği olasılığına dikkat etmek isteyebilirler.

Koronavirüs salgınının etkileri azalıp ekonomi artan enflasyonla boğuşurken (geçici olsun ya da olmasın), Fed’den giderek daha fazla ses tapering adımlarına 2021’de başlamak istediklerini açıkça ortaya koydu.

Fed başkanı Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, “FOMC’nin son Temmuz toplantısında çoğu katılımcının belirttiği gibi, ekonomi beklendiği gibi geniş bir şekilde toparlanmaya devam ederse, bu yıl varlık alımlarının hızını azaltmaya başlamanın uygun olabileceği görüşündeydim” dedi.

Ancak Powell faiz oranlarını yükseltmek için acelesi olmadığını yinelese de, güçlenen istihdam piyasası yanında delta varyantının daha da yayılmakta olduğu konusunda uyardı.

Koronavirüs delta varyantının çoğunlukla aşılanmamış topluluklar aracılığıyla yayılması para politikası uzmanlarının kontrolü dışında. Ancak bazı ekonomistler Powell’ın gücünün dışında başka neler olduğunu görmek için bakışını genişletmek isteyebileceği konusunda uyarıyorlar.

TS Lombard baş ekonomisti Steve Blitz Cuma günü yazdığı bir notta, “Delta istihdam artışını raydan çıkarırsa, tapering belli ki gecikir ve bunun başlangıcını geciktirmek (ancak reddetmek değil) için borç tavanına bağlı piyasa bozulması potansiyelini hafife almayın” dedi.

Ağustos ayı başlarında, Powell’dan önce Fed’i yöneten ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümeti borçlanma limiti içinde tutmak için acil nakit adımlar atmaya başladı. Hareket, borç tavanının iki yıl askıya alınmasının 31 Temmuz’da sona ermesinden bir hafta sonra geldi ve bu dönemde federal hükümet salgının etkisiyle mücadele için yardım programlarına daha fazla harcama yaptığı ve Fed borcun finansmanına yardımcı olduğu için ulusal borç 22 trilyon dolardan 28,5 trilyon dolara fırladı.

Yellen’ın sözde “olağanüstü önlemlerinin” en uzun üç ay süreceği tahmin ediliyor, yani Kongre Ekim veya Kasım başında borç tavanını yükseltmek veya askıya almak için oy kullanmak zorunda kalacak. Ya da hükümet kapanmaya başlayacak.  Bu da tam Fed’in tahvil alımlarını sona uğratmaya başlamak için düşündüğü zamanla aynı.

Cumhuriyetçiler borç tavanı tartışmasının partizanca olacağını açıkça belirttiler. Yaklaşık 46 GOP senatörü, Yellen’ın nakit tasarrufu hamlesinden sadece birkaç gün sonra bir mektup imzalayarak, Demokratları, Başkan Biden’ın yol, köprü ve tünellerin yanı sıra eğitim için para içeren 3,5 trilyon dolarlık altyapı paketini geçirmeyi umdukları takdirde Cumhuriyetçilerin desteği olmadan borç tavanını yükseltmenin bir yolunu bulmak zorunda kalacakları konusunda uyardı.

ING ekonomisti James Knightely Perşembe günü yazdığı bir notta, “‘Olağanüstü önlemler’ şovu şimdilik yolda tutuyor.” dedi. “Ancak bir bütçe anlaşmasındaki herhangi bir gecikme borç düşürme, Fed’in gecikmesi ve hatta hükümetin kapanması olasılığı yaratma riskiyle karşı karşıya.”

Kongre’de borç tavanı üzerinden yapılan partizan bir hesaplaşma piyasaları sarsmak ve Fed’e duraksama sağlamak için yeterli olacaktır, ancak tam bir hükümet kapanması rekor seviyelerde olan borsalar için yıkıcı bir olay olacaktır.

Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yaratılan iş sayısı beklentileri aşsa bile bir hükümet kapatma kaosu muhtemelen Powell ve Fed’in taperingi geciktirmelerine neden olacaktır.

Yellen, borç tavanı tartışmasının yaklaştığını açıkça belirtti.

Ağustos ayı başlarında yaptığı konuşmada “Kongre’yi mümkün olan en kısa sürede harekete geçerek ABD’nin tüm inancını ve kredisini korumaya saygıyla çağırıyorum.” diyen Bakan, bunun yapılmamasının “ABD ekonomisine ve tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına onarılamaz zararlar vereceği” konusunda uyardı.

Ayrıca, birçok Amerikalının salgın nedeniyle uzun süren işten çıkarmalardan sonra işgücüne yeni geri döndüğü bir dönemde, Fed’in 30 yılın en yükseğinde olan enflasyonu etkili bir şekilde yönetmesini engelleyebilir.

Citigroup ekonomistlerinin Perşembe günü yayınlanan bir notta, “Her zaman olduğu gibi, gelecekteki mali politikanın yönü siyasi sonuçlara bağlı” ifadesi yer aldı.

Market Watch

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz