Fitch Kıdemli Direktörü Paul Gamble, Türkiye’nin büyümeyi sağlama sorunu olmadığını, zorluğun büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi olduğunu söyledi.

Gamble, Fitch’in Türkiye not güncellemesinin ardından Foreks’in sorularını yanıtladı. Türkiye’nin kredi notu görünümünün durağan olduğunu hatırlatan Gamble, bu kapsamda notta gelecek 12-24 ayda pozitif ya da negatif değişiklik beklenmeyeceğinin altını çizdi.

Enflasyonda Fitch’in yıl sonu beklentisinin %16,9 ile halen yüksek seviyede olduğunu hatırlatan yetkili, şöyle konuştu:

Gamble, Türkiye’ye IMF SDR haklarından gelecek 6,4 milyar dolarlık kaynağa ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Fed adımlarının etkisi

Fed’in atacağı muhtemel adımların Türk bankalarına etkisi konusunda ise Gamble şu açıklamada bulundu:

Türkiye’de yöneticilerin büyümeyi sağlama sorunları olmadığını da söyleyen Gamble, esas zorluğun ise büyüme patikasını daha sürdürülebilir hale getirmek ve son yıllarda yaşanan aşırı ısınmayı önlemek olduğunu kaydetti. Analist, “Türkiye’nin 2021 yılı büyüme performansı güçlü olacak. Haziran ayında %6,3 olan büyüme tahminimizi %7,9’a revize ettik. Bunun temel nedenleri başta 1. çeyrekte görülen güçlü performans olmak üzere kalan bakiye etkisi ve devam eden ekonomik aktivite direnci. 2020 yılında büyümeyi başaran az sayıda ülkeden biri olan Türkiye’nin 2021 performansına ilişkin tahminlerimiz de yüksek. 2022 yılında büyümenin %3,5’e ineceği tahminimiz iç talepte gevşeme ile başta para politikası olmak üzere ekonomi politikası karışımını temel alıyor.” yorumunu yaptı.

-Foreks Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz