Fon idare şirketinden Bitcoin için çarpıcı kestirim

Investing.com – Bitcoin ETF ihracı gerçekleştiren fon idare şirketi VanEck, geçtiğimiz günlerde kripto piyasasının gündemindeki bahisler hakkında iddialarda bulundu. Bu iddialardan biri ise Bitcoin fiyatıyla ilgili. 

Bitcoin (BTC), 2022 yılında %65’i bulan paha kaybıyla sert bir düşüş gördü. Bitcoin ETF) ihraççısı VanEck ise kriptoda ayı piyasası şartlarının devam ettiği ve Bitcoin’in düzeltmesini şimdi tamamlamadığını argüman etti.

“Bitcoin, birinci çeyrekte taban gördükten sonra yükselişe geçebilir”

Buna nazaran VanEck, 2023 yılı kripto iddiaları ortasında Bitcoin’in yılın birinci çeyreğinde 10.000  – 12.000 dolar bandına kadar düşebileceğini öngörüyor. Yatırım şirketi, ayrıyeten Bitcoin taban düzeylere düşerken birtakım kripto şirketlerinin de iflaslarını açıklayacağını düşünüyor. 

Bu varsayımla birlikte Bitcoin’in 2023’ün ikinci yarısında taban bölgeden 30.000 dolara kadar çıkabileceği görüşü de paylaşıldı. Bu yükselişin ise enflasyonun düşüş trendine girmesi, güç maliyetlerinin azalması, Rusya ve Ukrayna ortasında mümkün bir ateşkes üzere olumlu gelişmelerle gelebileceği düşünülüyor.

Brezilya’nın kripto benimsemesinde süratli bir artış bekleniyor

Yatırım şirketinin kripto sanayisi ile ilgili öbür öngörüleri ortasında finans kurumlarının 10 milyar dolardan fazla Blockchain dışı varlığı tokenize etmesi var. Ayrıyeten şirket, Brezilya’nın kripto ekosisteminde süratli yükselerek dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olacağı argüman ediliyor.

Twitter, 2023 yılında ödeme ağını genişletmeye odaklanacak

Twitter’ın ödeme sistemi hakkında da iddialarda bulunan VanEck, toplumsal medya devinin devlet takviyesiyle ödeme ağını güçlendireceğine inanıyor. Şu an Twitter’ın mevcut ödeme sistemlerinin Lightning Network üzerinden Bitcoin de dahil olmak üzere bireyler ortası bahşiş vermekle sonlu olduğu hatırlatılırken Elon Musk’ın ödeme ağını dolar, Bitcoin ve tahminen de Dogecoin üzere kripto varlıklarla güçlendirebileceği kestirim ediliyor. 

Buna münasebet olarak ise Twitter’ın ödeme sistemini hayata geçirmek için ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Kabahatleri Uygulama Ağı’na (finCEN) yaptığı müracaat gösteriliyor.

VanEck’in öbür 2023 tahminleri

VanEck’in 2023 yılında kripto sanayisi için yaptığı öteki iddialar şu biçimde;

  • Ekonomisi yüklü olarak petrol ihracına bağlı bir ülke, hazinesine Bitcoin ve öteki kripto varlıkları eklediğini duyuracak
  • Yeni bir merkezsiz sabit kripto para’nın piyasa kıymeti 1 milyar dolara ulaşacak
  • Ripple, SEC davasını kaybedecek
  • Gary Gensler, yasa taslağı için dayanak bulamayınca SEC’ten istifa edecek
  • Büyük oyun şirketlerinin Web3’ü benimsemesi arttıkça alandaki aylık oyuncu sayısı 2 milyondan 20 milyona yükselecek
  • Ethereum, şu an ETH varlıklarının kilitli olduğu Beacon Chain’den fon çekimini etkin hale getirecek.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Memur-Sen Liderinden “ek zam” açıklaması

Next Article

Bitcoin yeni yaşına sakin giriyor

You might be interested in …