Forbes, kripto para milyarderleri listesini yayımladı

Investing.com – Forbes, kripto para sanayisindeki faaliyetleriyle muazzam gelirler elde ederek kripto milyarderi olan şahısların listesini yayımladı.

Global medya şirketinin yıllık olarak hazırladığı kripto milyarderleri listesi, 2022 yılı için revize edildi. Listeye bakıldığında kripto para dalı aracılığıyla önemli ölçülerde para kazanan bireylerin sayısının değerli ölçüde artışı dikkat cazipti.

Forbes tarafından güncellenen listede şu an 19 milyarder bulunuyor. Geçen yıl ise listede 12 milyarder yer alıyordu.

Kripto para kesiminde son bir yılda son derece kıymetli gelişmeler yaşandı. Bitcoin başta olmak üzere birçok altcoin tüm vakitlerin en yüksek bedeline ulaşarak rekor fiyatlara yükseldi. Bu yükselişi tetikleyen faktörler ortasında kurumsal yatırımcı ilgisindeki değerli artış, merkezsiz finans (DeFi) ve NFT bölümüne olan ağır ilgi, Web 3.0 gelişmeleri üzere birçok olumlu faktörü kripto para piyasalarının 2021 yılı içerisinde 3 trilyon dolarlık bir pazara ulaşmasını sağladı. 

Bunun yanında geçen yıldan bu yana birçok ülke kripto paraları yasaklama telaffuzundan bu teknolojiden yararlanma ismine düzenleme telaffuzuna gerçek geçiş yaptı. El Salvador’un Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkede yasal para ünitesi olarak ilan etmesi ise kripto tarihine geçen bir karardı.

Forbes listesine bu sene yeni katılanlar ortasında Web3 altyapı şirketi Alchemy’nin kurucuları ve bölümün en büyük NFT pazar yeri kurucuları vardı

Binance CEO’su Forbes listesinin başında yer aldı

Binance işvereni Changpeng Zhao, FTX borsası kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried ve Coinbase (NASDAQ:COIN) CEO’su Brian Armstrong, kripto milyarderleri listesinin başındaki birinci 3 isim oldu. Bu 3 insanın ortak özelliği ise kripto para borsası sahipleri olması.

Kripto milyarderleri listesinin bir numaralı ismi Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, 65 milyar dolarlık servetiyle birebir vakitten dünyanın en güçlü 19. insanı. Forbes’a nazaran CZ, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’in en az %70’ine sahip.

FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, varsayımı net serveti 24 milyar dolar ile CZ’nin gerisinden ikinci sırada aldı.

Coinbase CEO’su ve kurucusu Brian Armstrong, Nisan 2021’de direkt bir listeleme yoluyla kripto para borsasını halka arz etti ve şirketi 100 milyar dolarlık şaşırtan bir kıymete ulaştı.

Piyasa kıymeti neredeyse yarı yarıya düşmüş olsa da Armstrong, yaklaşık %20 paya sahip üçüncü en güçlü kripto para yatırımcısı olarak listede yerini alıyor.

FTX’in kurucu ortağı ve baş teknik sorumlusu Gary Wang, 5,6 milyar dolarlık net servetiyle bu sene kripto milyarderleri listesine giren yeni bir isim oldu.

Listedeki öteki kripto milyarderleri

Listede, 3,7 milyar dolar serveti olduğu kestirim edilen Güney Kore merkezli Upbit borsasının kurucusu Song Chi-hyung da yer alıyor. Güney Koreli Dunamu’nun lider yardımcısı Kim Hyoung-nyon, Upbit’in yaklaşık %14’üne sahip ve bu orana nazaran yaklaşık 2 milyar dolar kıymetinde bir servete sahip.

Portföyünde en çok BTC’yi tutan şirket pozisyonundaki MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor ise 1,6 milyar dolarlık servetiyle kripto milyarderi pozisyonunu korudu.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Borsa İstanbul yeni güne nasıl başladı?

Next Article

İstanbul’da suya %29, toplu taşımaya %40 artırım yapıldı

You might be interested in …