Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Ford Motor (NYSE:F) hissesi Perşembe günü %4 yükseldi. Şirket, yıllık kâr tahminini yükseltirken kârlılığını artırmak için siparişe göre üretime geçeceğini söyledi.

Mustang SUV ve F-150 pikap kamyonlarının üreticisi, şimdi 2021 yılı için düzeltilmiş FVÖK’ünün yaklaşık 3,5 milyar dolar yükselmesini ve toplamda 9-10 milyar dolar olmasını bekliyor. İkinci çeyrek geliri %38 artışla 26,75 milyar dolar olsa da net kârı yarı yarıya düşerek 553 milyon dolar oldu.

Şirket, ikinci çeyrekte daha yüksek marjlı araçlara odaklanarak ve indirimleri azaltarak can sıkıcı çip sıkıntısının üstesinden geldi.

Benzer etkenler Alman rakibi Volkswagen’in (DE:VOWG_p), faaliyet marjı tahminlerini ikinci kez yükseltmesine yardımcı oldu. Dünyanın en büyük ikinci otomotiv grubu, şimdi %6 ila %7,5 arasında bir faaliyet marjı bekliyor. Bu, son tahmininin 50 bp üzerinde.

Özellikle silikon çiplerde yaşanan sıkıntı, bu yıl şimdiye kadar tüm büyük otomobil üreticilerinde üretimi sekteye uğrattı. Planlanmamış tesis kapanışlarından dolayı Ford, planlanan üretiminin 700.000 altında kaldı. Başta Taiwan Semiconductor Manufacturing olmak üzere çeşitli çip üreticileri, sektöre gelecek çip arzının yılın ikinci yarısında artmasını beklediğini söyledi.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Farley, “yarı iletken arzı stabilize olup talepleri karşılamaya daha yakın olduğunda işlerin toparlanmak için hazır olduğunu” söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz