Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen 25 Aralık Özel Programı, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın iştirakiyle gerçekleşti.

Program öncesinde Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’ni ziyaret eden Bakan Akar, akabinde Gaziantep Üniversitesi Mavera Salonu’nda düzenlenen programa katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, merasimde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in esaslı tarihi, turizmi, sanatı ve kültürel zenginlikleriyle tarım, sanayi, ticaret alanındaki yatırımlarıyla ülkenin öncü kentlerinden biri, Güneydoğu Anadolu’nun parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Törende, “Türkiye Yüzyılı Ödülü” alan Akar, şunları kaydetti:

Konuşmasında salonda bulunan öğrencilere seslenerek “Gazi” unvanının manasını bilmeleri gerektiğini lisana getiren Akar, şöyle dedi:

“Gaziantepliler, 101 yıldır kente üreterek, ülkeye katkı sunarak ve kentin büyümesine efor sarf ederek çaba gösteriyor”

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, 25 Aralık tarihinin Gaziantep’in kurtuluşu için sahiden çok kıymetli olduğunu dikkati çekerek, “Bu kent dörtte birini şehit vermiş ve kalan dörtte üçlük kesimde gazi olmuş ve Gaziantepliler bunun farkında olarak 101 yıldır kente üreterek, ülkeye katkı sunarak ve kentin büyümesine uğraş sarf ederek uğraş gösteriyor. Bunu yaparken en kıymetli gücü geçmişi unutmamak şu anki huzur ikliminin, itimat ikliminin değerini bilmek.” sözlerini kullandı.

“Bugün dünden çok daha güvenliyiz”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin de, 25 Aralık tarihinin 101 yıl evvel onur ve gurur günü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Antep’in önünde hiçbir şey duramaz, gazi unvanından başka”

Gaziantep’in Türkiye yüzyılının başlangıcını yapan lider ve önder kent olduğunu tabir eden Şahin, “101 yıl sonra bugün acı zerdali çekirdeği ile açlığa direnen kent, UNESCO’nun yaratıcı kentlerinden dünyanın lezzet başşehri olmuştur. Dirilişten direnişe, direnişten kurtuluşa, kurtuluştan yükselişe, yükselişten tepeye giden bu kentte Antep’in önünde hiçbir şey duramaz, gazi unvanından diğer diyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep’e Bedel Katanlar ödül töreni

25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu özel programında açılış konuşmalarının akabinde “Gaziantep’e Bedel Katanlar” mükafatlarını aldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye Yüzyılı Büyük mükafatını Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin’in elinden alırken, Güç Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Savunma Sanayi Lider Yardımcısı Harun Çelik, Sportoto Teşkilatı Lideri Bünyamin Bozgeyik, Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, EBRD Türkiye Yönetici Yardımcısı Şule Topçu Kılıç ve Ulusal Eğitim Bakanlığı Yatırımlar Daire Lideri Orhan Ergün, “Kurumsal İdare Ödülü”nü Hulusi Akar’dan aldı.

Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy “Uluslararası Bağlantı Ödülü” alırken, KUTNİA Markası ile Jülide Konukoğlu “Gelenekselde İnovasyon Ödülü”, sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu “Kültür Sanat”, iş insanı M. Nuri Ali Cenani “Kültürel Miras”, Op. Dr. Emre Balık ve Prof. Dr. Mehmet Mutaf “Sağlık”, İnal Aydınoğlu ve Oya Öztan Peker “Sivil Toplum”, Ahmet Deniz, Bülent Uslu ve Beyhan Uslu “Hayırseverlik” ve Mahmut Bozteke ise “Spor” mükafatlarını tekrar Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın elinden aldı.

Programın devamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğinde, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Eray İnal’ın şefliğinde Gaziantep’in Kurtuluşunun 101. yıl dönümüne özel hazırlanan ‘Destan Yazan Kent Gaziantep’ konseri verildi.

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır