Investing.com –  Geçtiğimiz hafta 8,51 seviyesine çıkarak Kasım ayında görülen 8,58 rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören USD/TRY kuru yeni haftaya %1 üzerinde düşüşle başladı. Kur bugün 8,30 seviyesine gerilemesinin ardından 8,36’dan işlem görüyor.

Yurt içinde TCMB’nin siyasi baskı ile yıl içinde faiz indirimine gideceği beklentisinin yüksek olması, küresel tarafta ise Fed’in yükselen enflasyon nedeniyle ön görülenden daha erken faiz artırımına gideceği beklentisi kurun yükselişini de hızlandırdı.

İç tarafta, TCMB, Nisan’da da yükselişine devam eden TÜFE’nin kademeli olarak düşüşe geçmesini bekliyor, bugün açıklanan Tarım-ÜFE de de sınırlı da olsa düşüş yaşanması olumlu fakat ÜFE’nin çok yüksek olması nedeniyle fiyatların tüketici tarafına yansıtılmaya devam edilmesi bekleniyor. Merkezin, enflasyon üzeri faiz açıklaması nedeniyle yakın vadede faiz indirimi beklenmiyor, fakat ilk en uygun zamanda faiz indirimine gidileceği algısı TL’de baskı yaratıyor.

Sene başı itibarıyla %12 yükselen dolar kuru bu hafta 8,30’lu seviyelerde işlem görüyor. Daha önce denen 8,46 ve 8,48 seviyesi geçen hafta 8,51 olarak denenmeye devam etti ve bu nedenle de rekor riski çok canlı görülüyor.

Doların küresel piyasalarda sınırlı gerileme göstermesiyle haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke paralarında karışık seyir var. Wone, zar, baht dolar karşısında gerilerken TL ise %1 üzerinde yükseliş yaşıyor. Geçen haftaki riskli seviyelerden sonraki düşüşün fazla olmasında kar satışı ve kamu bankalarının işlemlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz