Gedik Yatırım, VİOP yatırımcıları için yeni ürününü tanıttı… Gedik yatırım’ın VİOP ürünü için hazırladığı içerik metni şöyle;

1. Daha Az Para İle Daha Çok Miktarda Döviz Yatırımı Yapmanın Yolları

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası(VİOP)’nda döviz kontratlarının Mart ayı işlem hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %155,52 artış gösterdi. VİOP işlemlerine yatırımcı ilgisi artmaya devam ediyor.

Döviz kontratlarına olan yoğun ilginin en öne çıkan özelliği, VİOP’ta düşük teminatlarla yüksek miktarlı işlem yapılabilmesidir. Yatırımcılar, yatırımlarının tamamı ile döviz almak ya da satmak yerine VİOP’ta sadece bir kısmını kullanarak aynı miktarda alım ya da satım yapabilmekteler.

VİOP’ta diğer bir öne çıkan özellik ise alım yönünde olabileceği gibi satım yönünde de pozisyon alınabilmesidir. Yatırımcılar, düşeceğini düşündükleri bir ürünün düşüşünden de gelir elde edebilmektedir. Dövizin düşeceğini düşünen yatırımcılar VİOP’ta elinde olmasa da döviz satabilir, dövizin düşmesi durumunda kazanç elde edebilirler. Örneğin 10.000 TL’si olan ve doların düşeceğini düşünen bir yatırımcı, spotta elinde dolar olmadığından herhangi bir işlem yapamayacaktır. VİOP’ta ise 1.700 TL teminat yatırarak 2.000 USD değerinde satış işlemi yapabilmekte, doların düşmesi durumunda düşüşten kazanç elde edebilmektedir. Bunun tam tersi alım yönünde de işlem yapılabilir, yükselişten getiri hedeflenebilmektedir. 10.000 TL’nizden kalan tutar nemalandırılabilir ya da riskin daha etkin yönetimi için kullanılabilir.

VİOP döviz kontratlarında işlem yaparken VİOP hesabınıza yatırdığınız paranız nemalandırılmaktadır. Bu durumda pozisyon kazancı ve nema kazancı söz konusu olabilmektedir.

Döviz kurundaki oynaklık nedeni ile bireysel yatırımcıların yoğun ilgisini çeken döviz kontratları aynı zamanda döviz kuru riskinden korunma imkanı sağladığından kurumsal yatırımcıların da tercih ettiği enstrümanların başında gelmektedir.

Gedik Yatırım’da ücretsiz ve alt limit olmadan VİOP hesabı açarak döviz işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir, döviz riskinizi VİOP’ta yönetebilirsiniz.

Alt limit sınırı olmadan ücretsiz VİOP hesabı açmak için buraya

2. Kredi Kullanmadan Daha Az Para ile Daha Çok Miktarda Hisse Senedi Almanın Yolları

VİOP’ta Pay Vadeli işlem sözleşmelerine olan ilgi ve işlem hacmi her geçen gün artıyor. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda pay vadeli kontratlarının Mart ayı işlem hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %333,84 artış gösterdi.

Pay vadeli kontratlara olan yoğun ilginin en öne çıkan özelliği, VİOP’ta düşük teminatlarla yüksek miktarlı işlem yapılabilmesidir. Yatırımcılar, yatırımlarının tamamı ile hisse senedi almak ya da satmak yerine VİOP’ta sadece bir kısmını kullanarak aynı miktarda alım ya da satım yapabilmekteler.

VİOP’ta bir diğer öne çıkan özellik ise alım yönünde olabileceği gibi satım yönünde de pozisyon alınabilmesidir. Yatırımcılar, yükseleceğini düşündükleri hisse senedinde alım yönünde işlem yapabildikleri gibi düşeceğini düşündükleri bir hisse senedinin düşüşünden de gelir elde edebilmektedir. Hisse senedinin düşeceğini düşünen yatırımcılar VİOP’ta elinde olmasa da hisse senedini satabilir, hisse senedinin düşmesi durumunda kazanç elde edebilirler. Üstelik spot piyasadaki gibi açığa satış işlemlerinden ekstra maliyete de katlanmazlar. Örneğin 130.000 TL’si olan ve THYAO hisse senedinin düşeceğini düşünen bir yatırımcı, spotta elinde THYAO hisse senedi olmadığından herhangi bir işlem yapamayacaktır ya da açığa satış yapmak zorundadır. Açığa satış pozisyonunu taşırsa ekstra maliyete katlanacaktır. VİOP’ta ise 21.000 TL teminat yatırarak 10.000 adet THYAO hisse senedi değerinde satış işlemi yapabilmekte, THYAO hisse senedinin düşmesi durumunda düşüşten kazanç elde edebilmektedir. Bunun tam tersi alım yönünde de işlem yapılabilir, yükselişten getiri hedeflenebilmektedir. 130.000 TL’nizden kalan tutar nemalandırılabilir ya da riskin daha etkin yönetimi için kullanılabilir.

Diğer bir VİOP avantajı ise VİOP’ta işlem yaparken VİOP hesabınıza yatırdığınız paranız nemalandırılmaktadır. Bu durumda pozisyon kazancı ve nema kazancı söz konusu olabilmektedir.

Pay piyasalarında yaşanan oynaklık nedeni ile yatırımcılar VİOP’ta Pay vadeli sözleşmelere fiyat hareketliliklerinden faydalanarak kazanç elde etmek ve portföylerini koruma amaçlı işlem yapmaktadırlar.

Gedik Yatırım’da ücretsiz ve alt limit olmadan VİOP hesabı açarak döviz işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir, döviz riskinizi VİOP’ta yönetebilirsiniz.

Alt limit sınırı olmadan ücretsiz VİOP hesabı açmak için buraya

3. Parlayan Yıldız: VİOP

Yatırımcılar Vadeli İşlem Sözleşmelerinde Neden Yatırım Yaparlar?

Yatırımcılar, Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) riskten korunmak ve kazanç elde etmek amacı ile işlem yapmaktalar.

VİOP, yatırımcılara düşük teminat ve çift yönlü işlem açabilme avantajının yanı sıra, ürün çeşitliliği ile farklı portföy oluşturma ve riskten korunma imkanı vermektedir. Sizin için VİOP avantajlarını kısaca özetledik.

Riskten Korunma

Döviz kuru oynaklığından ortaya çıkacak risk, VİOP’ta yönetilebilir.

Kaldıraç Avantajı

Düşük teminatlarla yüksek miktarlı yatırım yapılabilir.

Çift Taraflı işlem İmkanı

Sadece piyasaların yükselişinden değil, düşüşünden de getiri elde etme hedeflenebilir.

Portföy Çeşitlendirme Amaçlı

Döviz, altın, hisse senedi, emtialar, elektrik sözleşmeleri gibi 40’tan fazla ürüne yatırım yapılabilir.

Arbitraj Amaçlı

Eş anlı olarak spot ile VİOP arasında oluşabilecek fiyat farklılıklarından faydalanabilir, düşük fiyatlı piyasadan alıp yüksek fiyatlı piyasada satış yaparak kar elde etme hedeflenebilir.

Karşı Taraf Riski

VİOP işlemlerinizde tüm teminatlarınız Takasbank güvencesindedir. VİOP’ta karşı taraf riski yoktur.

Nema Getirisi

VİOP hesaplarında bulunan teminatlar günlük olarak nemalandırılır. Faiz getirisi elde edilir.

Vergi Avantajı

VİOP’ ta endeks ve pay senetlerine dayalı sözleşmelerden elde edilen kazançlar vergilendirilmez. Endeks ve pay vadeli sözleşmeler dışında kalan sözleşmelerden elde edilen kazançlar için %10 vergi uygulanır. Kurumsal yatırımcıların elde ettikleri kazançlar vergilendirilmemektedir.

Gedik Yatırım’da ücretsiz ve alt limit olmadan VİOP hesabı açarak döviz işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir, döviz riskinizi VİOP’ta yönetebilirsiniz.

Alt limit sınırı olmadan ücretsiz VİOP hesabı açmak için buraya

SPONSORLU İÇERİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz