VESBE’nin net satışları 1Ç21’de %86 artarak TL2,97 milyar olarak gerçekleşmiştir. TÜRKBESD verilerine göre 2020’de %16 büyüyen beyaz eşya iç pazarı 1Ç21’de de %40 artış kaydetmiştir. 1Ç21’de ihracat %26 yükselmiş ve böylelikle sektörün toplam satışları %29 büyüyerek 8,5 milyon adede ulaşmıştır. Yılın ilk çeyreğinde VESBE’nin üretimi %31 artmış, adet satışları %27 yükselmiş, ve net satışları yıllık %86 büyüyerek TL2,97 milyar olarak gerçekleşmiştir. İç pazar cirosu %103 yükselirken ihracat da %82 artmıştır. Böylelikle iç pazar satışlarının toplam içerisindeki payı %21’den %23’e yükselmiştir, İhracat gelirlerinin %95’inin Avro ve %5’inin ABD Doları olması sebebiyle TL’nin bu para birimleri karşısındaki değer kaybı da şirketin ciro artışında önemli rol oynamıştır.

FAVÖK yıllık %105 artarak TL489 milyar olarak gerçekleşirken marj da %15,0’dan %16,5’e yükselmiştir. Yüksek kapasite kullanım oranlarının ve iç satışların payındaki yükselişin, 148 puanlık marj artışındaki temel sebepler olduğu kanaatindeyiz. Cirodaki yükseliş ve faaliyet karlılığındaki artış neticesinde de net kar yıllık %130 artarak TL311 milyar olarak gerçekleşmiş ve net kar marjı %8,5’ten %10,5’e yükselmiştir.

Artış trendinde olan hammadde fiyatlarının marjları bir miktar baskı altına alabileceğini düşünmekteyiz. Hammadde fiyatları (metal, plastik) hızlı bir yükseliş trendindedir ve 4Ç20’de yaklaşık %20 ve 1Ç21 yaklaşık %15 artış göstermiştir. Bu ciddi artışların sektör şirketlerinin kar marjlarını FY21’de bir miktar geriletebileceğini düşünmekteyiz. TL’nin değerinin de önemli bir etken olacağı kanaatindeyiz. FY21’de şirketin TL12,6 milyar net ciro (%34 yıllık artış), TL1,9 milyar FAVÖK (%5 yıllık artış) ve TL1,5 milyar net kar (%11 yıllık artış) rakamlarına ulaşabileceğini tahmin etmekteyiz.

Hisse fiyatındaki ciddi artışa rağmen değerleme çarpanları yüksek seviyelerde bulunmamaktadır. Hisse son 6 ayda ve 12 ayda BIST-100’ün %45 ve %123 üzerinde performans göstermiştir. Buna karşın hissenin son 12 aylık FD/FAVÖK çarpanı 5,6x ve FY21T çarpanı 5,3x gibi yüksek olmayan seviyelerde bulunmaktadır. Benzer şirket olan ARCLK için mevcut çarpanlar sırasıyla 5,2x ve 5,0x seviyesindedir. VESBE son 10 yılda 5,2x FD/FAVÖK medyan çarpanı ile işlem görürken ARCLK için bu medyan çarpan 7,6x’dır. VESBE’nin değerleme çarpanları ARCLK’ya kıyasla bir miktar yüksek olsa da yine de mevcut çarpanların hissenin pahalı olduğuna işaret etmediğini düşünmekteyiz. Sektör hisseleri için başlıca riskin, hammadde fiyatlarındaki yükselişin hızlanarak devam etmesi ve artan maliyetlerin ürün fiyatlarına yeterince yansıtılamaması olduğu kanaatindeyiz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Gedik Yatırım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz