Investing.com – Haftanın son işlem gününde ABD Dolar Endeksi 92,70 seviyesine gerilerken küresel piyasalarda da doların hafta başına göre güç kaybetmesiyle para birimlerinde yükseliş var.

Cuma günü istihdam sonrası 1,1750’ye gerileyen EUR/USD bu hafta içinde 1,17’ye inerek Mart sonrası en düşük seviyeyi gördü. Tarım dışı ile yükselen doların TÜFE sonrası soluklanmasıyla parite de tekrar 1,1750’ye çıkarak hafta içindeki kayıplarını sildi. Haftalık bazda nötr tarafta olan fiyat, aylık bazda %1’e yakın gerilerken sene başı kaybı ise %3,5.

Dün 110,80 seviyesine çıkarak son bir ayın zirvesini gören USD/JPY, günün devamında düşüşe geçti. Bugün de gerileyerek 110,15’e inen parite haftalık bazda kazançlarını geri verdi. Paritenin aylık performansı hafif alıcılı (%0,40) olurken sene başı getirisi ise %6,5’in üzerinde.

Haftanın son işlem gününde majör paralardan tamamı karşısında düşüş yaşayan dolar, gelişen ülke paralarından baht, wone ve ringit karşısında yükselirken TL, ruble, peso karşısında ise düşüş yaşıyor.

Haftaya 8,63’ten başlayan kur, hafta içinde 8,68’e yükselen ardından 8,51’e gerileyen dolar kuru bugün 8,55 yakında işlem görüyor. Haftalık bazda %1 düşüş yaşayan kurun sene başı getirisi ise %15.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz