Goldman Sachs, Ethereum için OTC ticareti sunmayı planlıyor

Investing.com – Global yatırım bankası Goldman Sachs, tezgâh üstü opsiyon ticaretine Ethereum’u dahil etmeyi planlıyor.

Goldman Sachs, daha çevreci bir ihraç usulü olan pay ispatı modeline geçiş sürecindeki Ethereum’a olan talebi dikkate alarak müşterilerine Ethereum için tezgâh üstü opsiyon ticareti sunmayı planladıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz ay Goldman Sachs, dijital fon yöneticisi Galaxy Digital aracılığıyla Bitcoin (BTC) için bir tezgâh üstü opsiyon ticareti başlatmıştı. Artık ise benzeri hizmetin yakın vakitte Ethereum için sunulması bekleniyor.

Goldman Sachs yakında ETH OTC opsiyonlarını piyasaya sunacak

Bloomberg haberine nazaran, bankanın global kripto ticareti lideri Andrei Kazantsev, bankanın eseri vakti gelince piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Son vakitlerde büyük yatırımcıların ilgisi, dünyanın en büyük ikinci kripto para ünitesine gerçek kayıyor. Goldman Sachs’ın Ethereum’a yönelik bu türlü bir eseri sunması, kripto varlığın yatırım eseri olarak daha ulaşılabilir hale gelmesini sağlayacak.

Genel olarak büyük ölçülü süreçlere bahis olan tezgâh üstü süreçleri daha çok kurumsal yatırımcılara yönelik bir yatırım eseridir. Bankanın OTC kripto opsiyon hizmeti sunması, Goldman Sachs müşterilerinin kripto varlık yatırımlarına olan artan ilgisine bağlanıyor.

Yatırım bankası, kripto para destekli varlık ETF ve opsiyon ticareti konusunda hizmetler sunarken spot kripto ticareti sunmuyor. Böylelikle kurumsal yatırımcılar, çoklukla kripto paralara direkt yatırım yapmak yerine kripto varlıklara dayalı finansal eserlere yatırım yaparak büyük finans şirketlerinin garantisini kullanmak isterler. 

Ethereum, pay ispatına modeline geçiş yolunda talebini artırıyor

En büyük altcoin, Ethereum 2.0 güncellemesi öncesi yatırımcılarının odağında kalmaya devam ediyor. Çünkü Ethereum 2.0 sonrası kripto varlığın daha etraf dostu üretim sistemi ve daha ölçeklenebilir olacağı niyetiyle kripto varlığın pahasının artacağına dair görüşler mevcut.

Muhakkak bir mühlet için kripto varlıkların kilitlenmesi yoluyla getiri elde etme usulü olarak bilinen staking süreci de Ethereum ağı özelinde yüksek getiri elde etme muhtemelliğine sahip. Buna nazaran Ethereum’un, pay ispatı yoluyla klasik piyasalardaki tahvil eserlerine misal hale gelmesi bekleniyor.

Ethereum (ETH), bugün 3.370 dolar düzeyinde el değiştirirken son 24 saatte yüzde 4,5 oranında paha kaybetti. Şu an 405 milyar dolar piyasa pahasına sahip Ethereum, son bir haftada yüzde 1’e yakın kıymet kaybıyla devam ediyor.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Avrupa piyasaları güne düşüşle başlıyor

Next Article

Çin’de yılın birinci çeyreğinde demir yolu yük nakliyatı 948 milyon tona ulaştı

You might be interested in …