Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Temmuz ayı için nispeten zayıf gelen enflasyon ve önümüzdeki birkaç yıl için hükümetin daha gazla altyapı harcaması yapacağı beklentisi, Çarşamba günü S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average hisselerini yeni yükseklere gönderdi.

Temmuz ayı TÜFE okuması beklentileri karşıladı ve Fed’in, salgın döneminde ekonomiyi desteklemek için yürüttüğü tahvil alım faaliyetini azaltarak politikada hızla sıkılaşmaya gideceğine dair endişeleri yatıştırdı.

Senato, değerlendirme için Meclis’e iki harcama planı gönderdi – 1 trilyon dolarlık olan ve Başkan Joe Biden’in yoksullukla mücadele ve iklim değişikliği ile ilgili çabaları içeren 3,5 trilyon dolarlık bir bütçe daha.

Hiçbir şeyin garantisi yok ancak ikiye bölünmüş bir Senato’nun, bir şeyleri tartışabildiğini görmek bile hissiyatı destekledi.

Bu çabalar ekipman üreticilerinin, malzeme tedarikçilerinin, çelik üreticileri ile diğer endüstriyel, enerji ve imalat hisselerini destekliyor.

Emtia cephesinde ise petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi ancak beklenenden daha az düşüş yaşandığı görülen stok verilerinin yarattığı hayal kırıklığı ile artışlar sınırlı kaldı.

Başkan Biden, Suudi Arabistan ve müttefikleri tarafından yönetilen petrol karteline üretimi artırmaları için baskı yaptı, bu da gaz fiyatlarını düşürecek ve Amerikan hanehalkının cüzdanlarındaki baskıyı azaltacaktır.

İşsizlik başvuruları ve ÜFE verileri bugün paylaşılacak.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Airbnb kazanç raporu

Airbnb Inc (NASDAQ:ABNB) rapor sunacak ve ikinci çeyrekte 1,26 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 36 sent kayıp paylaşması bekleniyor. Ağırlama sektörü salgından dolayı büyük zorluk yaşıyor ve analistler, delta varyantının yayıldığı bir ortamda şirketin genel görünümüyle ilgili yorumları dinliyor olacak.

2. DoorDash kazanç raporu

Investing.com tarafından takip edilen analistlere göre DoorDash Inc’in (NYSE:DASH) 1,1 milyar dolar gelir ile hisse başına 6 sent zarar paylaşması bekleniyor.

3. Disney kazanç raporu

Walt Disney Company (NYSE:DIS) için beklentiler, üçüncü çeyrekte 16,76 milyar dolar gelir ve hisse başına 54 sent kazanç paylaşması yönünde. Analistler, tema parkları ve salgın zamanı ortaya çıkan Disney+ yayın kanalıyla ilgili gelişmeler konusunda yönetimin açıklamalarını dinliyor olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz