Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Çarşamba günü borsada temkinlilik hakimdi. Fed faizleri değiştirmedi ve aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı noktaya geleceği süreci yakından izlemeye devam edeceğini söyledi.

Faizlerin şimdilik %0 ila %0,25 civarında kalması ile teknoloji hisseleri değer kazandı. Nasdaq Çarşamba günü yükselirken S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average yatay bir seyir izledi.

Fed politikacıları, acil durum kredi operasyonlarını bitirmek için uygun zaman konusunda ne düşündüklerini detaylandırması yönünde baskı altında kaldı.

Çarşamba günü Fed, ekonomideki ilerlemeyi yakından izlemeye devam edeceğini söyledi.

Salı günü büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT), Google’ın Alphabet Inc Class A (NASDAQ:GOOGL) ve Apple Inc (NASDAQ:AAPL) beklenenden daha güçlü raporlar sundu. Apple, iPhone satışları sayesinde 81 milyar dolar ile bir yıl öncesine göre %36 daha yüksek gelir elde etti ve 73 milyar dolar olan tahminleri aştı.

Ancak Apple yatırımcıları memnun olmadı. Üçüncü çeyrek sonuçlarında düşüşe yol açabilecek bileşen eksikliğine yönelik korkularla, Çarşamba günü hisse senedi düşüş yaşadı.

Çarşamba günü Facebook Inc (NASDAQ:FB) rapor sunarken Perşembe günü Amazon.com Inc (NASDAQ:AMZN) sonuçları paylaşılacak.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Amazon raporu

Investing.com tarafından takip edilen analistlere göre e-ticaret devi Amazon.com’un, ikinci çeyrekte 115,33 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 12,24 dolar kazanç elde etmiş olması bekleniyor.

2. Comcast raporu

NBCUniversal’in ana şirketi Comcast Corp’un (NASDAQ:CMCSA), ikinci çeyrek sonuçlarında gelirinin 27,13 milyar dolar ve hisse başına kazancının 65 sent olması bekleniyor.

3. Diğer raporlar

Kazanç raporu açısından yoğun olan bu haftada, diğer şirketlerin de raporları olacak. İlaç devi Merck & Company Inc’in (NYSE:MRK) ikimce çeyrek için 11,09 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 1,40 dolar kazanç paylaşması bekleniyor. Petrol devi Royal Dutch Shell (LON:RDSa) PLC ADR (NYSE:RDSa) için ise beklentiler, 78,09 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 1,21 dolar kazanç sağlamış olduğu yönünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz