Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Başta teknoloji sektörü olmak üzere Salı günü hisse senetleri, zayıf tüketici güveni verileri ve ABD’nin artan Hazine tahvili getirileri üzerine düşüş yaşadı.

Bu ayın güven okuması, beklenmedik şekilde Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Tüketiciler, Covid-19 vakalarında ekonomik toparlanmaya dair korkulara yol açan yeni bir artışla sarsıldı. Son işlem saatine doğru hisse senetleri kırmızı bölgedeydi.

Öte yandan Washington’daki milletvekilleri, hükümet finansmanını Perşembe gününden sonraya uzatıp uzatmama ve borç sınırını artırma veya erteleme konusunda kavga halinde, ülkenin kendi borç geleceği üzerinde pazarlık ediyor. ABD’nin temerrüde düşme ihtimali ve teklif edilen federal harcamanın trilyonlarca dolarını ödemek için daha yüksek vergiler de hissiyatı tartıyor.

Artan ticaret açığı ve otomobil satışlarında beklenen bir düşüşle birleşen bu okuma, ekonomik büyümenin ana motoru olan tüketimin durumu hakkında yeni endişelere yol açtı.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi, %1,56 civarına yükselerek teknoloji ve büyüme hisselerine darbe vururken yatırımcılar değer hisselerine koşuştu. Fed teşvik girişimini yavaşlatmaya hazırlanıyor. İlk olarak bu yılın sonunda aylık tahvil alımlarını azaltacak ve muhtemelen gelecek yıl da kısa vadeli faizleri artıracak.

Bununla birlikte Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önündeki sunumunda ABD ekonomisinin maksimum istihdamdan epey uzak olduğunu söyledi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Washington’daki gelişmeler

Pek çok politika uzmanı ve yöneticinin uyarılarına göre Kongre, federal hükümetin finansmanını Perşembe günü gece yarısından sonraya uzatıp uzatamayacağını çözmesi gerekiyor. Yoksa devlet birimleri kapatılabilir, ABD temerrüde düşme riskine girebilir. Pazartesi günü Senato’daki Cumhuriyetçiler hem finansmanı Aralık ayına kadar uzatma hem de borç tavanını gelecek yıla erteleme çabalarını durdurdu. Şimdi Demokratlar, bir sonuca varmak için mücadele etmek zorunda kalacak.

2. Askıda konut satışları

Ulusal Emlakçılar Birliği Çarşamba günü, Ağustos ayına ait pending home sales paylaşacak. Investing.com tarafından takip edilen analistlerin tahminlerine göre Temmuz ayındaki %1,8’lik düşüşün ardından aylık %1,4 yükselmiş olabilir. Veri TSİ 17.00’da paylaşılacak.

3. Petrol görünümü

ABD’deki petrol stokları, 24 Eylül haftasında 1,652 milyon varil düşüş yaşamış olabilir. Stok düşüşleri, petrol fiyatlarının yaklaşık üç yılın yükseğinde gezindiği ve analistlerin WTI ve Brent için fiyat hedeflerini yükselttiği bir zamanda yaşanıyor. Stok verileri TSİ 17.30’da yayınlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz