Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Çarşamba günü borsalar, enflasyon ve artan tahvil getirileri ile ilgili endişeler üzerine bir gün önce yaşadığı satışların ardından toparlanmaya çalıştı.

Ancak belirsizlik devam etti. Hisse senetleri sabah karışık seyretti, ardından yeşil bölgeye girdi ancak karışık kapattı. Capitol Hill’deki milletvekilleri, federal hükümetin finanse edilmesi konusundaki tartışmaları sürdürdü.

Fed Başkanı Jerome Powell, orta vadede ekonomik belirsizlik ve enflasyonun bu yıl yüksek kalabileceği konusunda uyardı.

Powell, Reuters raporuna göre Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sponsorluğunda gerçekleşen sanal bir etkinlikte ABD ekonomisinin görünümüne dair sorulan bir soruya karşılık “insanları aşılatmanın ve 18 ay sonra Delta’yı kontrol altına almanın, hala sahip olduğumuz en önemli ekonomi politikası olmaya devam ettiğini kabul etmek sinir bozucu” dedi.

“Darboğazların ve tedarik sorunlarının iyiye gitmediğini, hatta marjın görünüşte biraz daha kötüye gittiğini görmek de sinir bozucu. Bu durumun gelecek yıl da devam etmesini ve enflasyonun düşündüğümüzden daha uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz.”

Demokratlar bir yandan Cumhuriyetçilerle borç sınırı konusunda çekişmeye devam ederken bir yandan da geçici bir fon sağlama çabalarında başarılı olmadıkça hükümet kapanmadan önce Kongre’nin Perşembe gününe kadar süresi var. İzlemeye devam edin!

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Kazanç raporları

Investing.com’un takip ettiği analistlerin tahminlerine göre CarMax Inc’in (NYSE:KMX) ikinci çeyrekte 6,78 milyar dolar gelir üzerine 1,85 dolar hisse başına kâr elde etmesi bekleniyor. Diğer yandan retailer Bed Bath & Beyond Inc (NASDAQ:BBBY), ikinci çeyrekte 2,06 milyar dolar gelir üzerine 52 sent hisse başına kazanç paylaşabilir.

2. GSYH

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de ilk çeyrekteki tempo ile büyümüş olabilir. Tahminler %6,6 büyüme gerçekleştiği yönünde. GSYH verileri TSİ 15.30’da paylaşılacak.

3. Enflasyon okuması

ABD’nin tüketici harcaması ikinci çeyrekte %3,7 artmış olabilir. İlk çeyrekte %6,5 büyüme göstermişti. Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (PCE) için tahminler, ilk çeyreğe göre değişmeden %6,1 büyüme göstermesi yönünde. Bu veriler de aynı saatte paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz