Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Perşembe günü borsalar toparlandı. Bugünkü büyük iş raporu öncesinde geçen hafta işsizlik başvurusu yapan kişi sayısının az olması, işgücü piyasasında ilerleme olduğuna işaret etti.

İlk işsizlik başvuruları 31 Temmuz ile biten haftada 14.000 düşüşle 385.000’e geriledi ve işten çıkarmalar, 21 yılın en düşük seviyesine indi.

Temmuz ayı için bugünkü iş raporu, tüm hafta yatırımcıların aklını meşgul etti. Zayıf bir okuma, ekonomik toparlanmaya ilişkin soru işaretleri yaratabilir ancak Fed için genişlemeci para politikasını yakın zamanda değiştirmesine gerek olmadığının kanıtı olabilir.

Robinhood Markets Inc (NASDAQ:HOOD), Çarşamba günü 85 dolara ulaştıktan sonra %20 düşüş yaşadı. Şirket, bazı ilk yatırımcılarının zaman içinde 97 milyondan fazla hisse satacağını duyurduğunda satışlar tetiklendi.

İş raporu dışında Cuma günü piyasalar için tipik bir yaz günü olacak.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Sinema kazançları

Kapanmak zorunda kalan sinema salonları pandemiden kurtulmaya çalışıyor. Ancak artan vaka sayıları pek yardımcı olmuyor. Salonlar, Hollywood stüdyoları yeni filmleri hem vizyona sokup hem de aynı zamanda kendi platformlarına koyduğundan bir de yayın alanından gelen rekabetle boğuşuyor. Cinemark Holdings Inc (NYSE:CNK) Cuma günü son çeyreğini raporlayacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, 250,76 milyon dolar gelir üzerine hisse başına 1,11 dolar kayıp paylaşılmasını bekliyor.

2. Kumar kazançları

Online ve mobil oyun firması DraftKings Inc (NASDAQ:DKNG) için beklentiler, ikinci çeyrekte 241,95 milyon dolar gelir üzerine hisse başına 53 sent zarar etmiş olduğu yönünde.

3. Çalış, çalış, çalış

Daha önce de belirttiğimiz gibi bugün, hükümetin Temmuz ayı istihdam raporunu göreceğiz. Eğilimin bir önceki ay görülen ilerlemeyi sürdürmesi bekleniyor. Tahminlere göre ABD’de tarım dışı istihdam, Temmuz ayında 870.000 artmış olmalı. Bu rakam 850.000 olan Haziran ve 583.000 olan Mayıs ayından yüksek. Rapor, TSİ 15.30’da paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz