Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Perşembe günü teknoloji sektörü hisseleri yükselterek S&P 500 ve Nasdaq endekslerini yeni rekor seviyelere çıkardı.

Çip üreticisi Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM) , cep telefonundan otomobile kadar her şeyde kullanılan çiplere yönelik yükselen talep nedeniyle cari çeyrek için beklenenden daha yüksek gelir ve kâr tahmininde bulundu ve hisse senedi yükseldi.

Electronic Arts Inc (NASDAQ:EA) ve Take-Two Interactive Software Inc (NASDAQ:TTWO) de oyun talebindeki patlamanın 2021 satış tahminlerini yükseltmesini sağlaması sayesinde değer kazandı.

Kazanç raporları ile ilgili pozitif gelişmelerden bir gün önce Fed herkesin düşündüğü şeyi teyit etti: bu ay tahvil alımlarını azaltmaya başlayacak ve gelecek yılın ortasına kadar kademeli olarak bitirecek. Ancak merkez bankası faizleri değiştirmedi.

Cuma günü Ekim ayı iş raporunu göreceğiz. Birkaç gün önce yayımlanan özel sektör istihdam raporu ve bir gün sonrasındaki yeni işsizlik başvuruları, pandeminin en düşük seviyelerine gerileyerek işgücü piyasasında ilerleme olduğuna işaret etti.

Ayrıca Washington’da da gelişmeler yaşanıyor. Demokratlar, aylardır müzakere içinde olduğu kamusal harcama ve altyapı paketleri üzerine olası bir oylama için desteği artırmaya çalışıyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme (ipucu, hepsi iş rakamlarıyla ilgili):

1. Kaç iş var?

ABD ekonomisi Ekim ayında 450.000 kişiyi işe almış olabilir. Tarım dışı istihdam Eylül ayında yılın en yavaş temposunda büyüyerek o ay yalnızca 194.000 iş artışı göstermişti.

ABD’nin işsizlik oranı da art arda ikinci ayda da yeni düşük seviyeye gerilemiş olabilir. Eylül ayında %4,8’e düştükten sonra %4,7’ye inmiş olması bekleniyor. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

2. Saatlik kazanç

ABD’de ortalama saatlik kazanç, Eylül ayındaki %0,6’lık büyümeye kıyasla Ekim ayında %0,4 artmış olabilir.

3. DraftKings kazanç raporu

Investing.com tarafından takip edilen analistlere göre DraftKings Inc’in (NASDAQ:DKNG) üçüncü çeyrek geliri 231,5 milyon dolar, hisse başına zararı ise 98 sent olarak bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz