Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – Enflasyon menflasyon… Yatırımcılar, Perşembe günü beklentilerin üzerinde gelen enflasyonu göz ardı ederek hisse senetlerini yükseltti.

Bu, bu hafta herkesin beklediği bir veriydi. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, Nisan ayında %0,9 artış yaşadıktan sonra TÜFE’nin geçen ay %0,6 yükseldiğini söyledi. Mayıs ayında tüketici fiyatlarında yaşanan artış, TÜFE’de yıllık artışı %4,2’den %5’e çıkardı – 1980’lerden bu yana görülen en yüksek oran. Yatırımcılar, bunun geçiş aşaması olduğu yönündeki pozisyonuna eşlik ediyor.

The New York Times raporuna göre Starbucks’ın (NASDAQ:SBUX), diğer pek çok endüstride (çip!) olduğu gibi erzakı tükeniyor gibi görünüyor (geçici bir enflasyon konusunda emin miyiz Fed?).

GameStop Corp (NYSE:GME) çılgınlığı devam etti. Bireysel yatırımcıların tüm avantajlarından yararlanarak milyonlarca hisse daha satacağını söyledikten sonra %25 düşüş yaşadı.

Yazın ağır geçen bir haftasını daha geride bırakıyoruz. Herkese iyi haftalar.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Gel konuşalım

G-7 ülkelerinin liderleri, İngiltere Cornwall’da toplantısına başlıyor. Başkan Joe Biden, göreve geldiğinden beri ilk ziyaretini İngiltere’ye yapıyor. O ve mevkidaşının, ekonominin salgından kurtuluşunu tartışması bekleniyor.

2. Duygusal olmak

Perşembe gününün merakla beklenen enflasyon rakamlarından sonra Cuma günü gözler, Michigan Üniversitesi’nin tüketici hissiyat okumasında olacak. TSİ 17.00’da paylaşılacak olan ilk Haziran tahmininin, 82,9 puana göre 84,2 puanda gelmesi bekleniyor.

3. Yine mi rekor?

ABD borsası bir haftayı daha yüksek bitirmeyi bekliyor. Yatırımcılar, son enflasyon verilerini bir kenara bırakarak S&P 500 endeksini yeni bir rekora ve Nasdaq endeksini Nisan ayında gördüğü yüksek seviyelerin yakınına çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz