Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Yatırımcılar Pazartesi günkü oynaklıktan kurtuldu ve Salı günü hisseleri yükseltti. Çin’in Evergrande devinin yaşadığı sorunlardan bir nebze kurtulmuş görünen borsalar, yarım saat dolmadan kazanç elde etti.

Fed toplantısına dün başladı ve bugün sonuca bağlanacak. Karar açıklandıktan sonra Başkan Jerome Powell, basın karşısında konuşacak. Beklenti haftalardır artıyor.

Teknoloji hisseleri Nasdaq endeksini yükseltti ve Wall Street’te “korku göstergesi” olarak da adlandırılan CBOE Volatilite Endeksi, dört ayın yüksek seviyesinin altına düştü.

Evergrande endişeleri bir gün önce piyasaları sıkıştırdı. Yatırımcılar, bu sorunun küresel finans piyasalarına da yayılabileceğinden endişe ediyordu. Dünyanın en büyük ekonomileri salgından kurtulmaya çalışıyor ve herhangi bir sorun piyasaları dengesiz hale getirebilir.

Planlarını duyurma işini gelecekteki toplantılara havale edebilse de Fed’in, büyük tahvil alım teşvikini azaltmak için zemin hazırlaması bekleniyor. Bu azaltımın önümüzdeki aylarda başlaması beklense de piyasalar detaylar konusunda hala temkinli.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Gıda kazançları

Cheerios mısır gevreği ve Yoplait yoğurdun üreticisi General Mills Inc (NYSE:GIS), Çarşamba günü ilk çeyrek kazanç raporunu paylaşacak. 4,3 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 89 sent kâr paylaşması bekleniyor.

2. Konut firmaları

D.R. Horton Inc (SA:D1HI34) satış beklentilerini düşürüp Lennar Corporation (NYSE:LEN) gelir beklentilerini ıskaladıktan sonra konut firmaları korkunç bir hafta geçirdi. Her iki isim de tedarik zincirlerindeki sorunlara dikkat çekti. Bugün piyasa kapandıktan sonra KB Home (NYSE:KBH) rapor sunacak. Üçüncü çeyrek için 1,56 milyar dolar gelir üzerine 1,61 dolar hisse başına kâr paylaşması bekleniyor.

3. Büyük toplantı

FOMC’un iki günlük toplantısı bugün sona erecek. Fed, yılsonundan önce emsalsiz parasal desteğini geri çekeceğine işaret etti. Uygulama merkez bankasının, varlık alımlarını yavaşlatması ile başlayıp akabinde faiz artırımı ile devam edebilir. Politikada majör değişimler beklenmiyor. Ancak yine de gözler Başkan Jerome Powell’da.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz