Gün Öncesi: işsizlik müracaatları, özel tasarruf, ferdî gelir

Yazar – Sam Boughedda

Investing.com – Ukrayna’daki savaş devam ederken Çarşamba günü hisse senetleri düşüş yaşadı. Yatırımcılar, istihdam verilerine ve uluslararası petrol üreticileri grubunun toplantısına hazırlanıyor.

Çarşamba günü paylaşılan istihdam verileri, beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek olumlu not aldı ve hükümetin Mart ayı için daha kapsamlı istihdam raporunun tonunu belirledi.

Dördüncü çeyrek için ekonomik çıktı verisi ise beklentilerin biraz altında kaldı. Perşembe günü işsizlik yardımı başvuruları paylaşılacak.

Ayrıca enflasyonla beraber kişisel harcama ve kişisel gelir verileri de bugünün takviminde yer alıyor. Enerji fiyatlarının hâlâ yüksek olması ve Ukrayna’da devam eden çatışma ışığında Fed’in, bir sonraki toplantıda faizleri ne kadar agresif bir şekilde artıracağı düşünülüyor.

Nisan ayı S&P 500 şirketlerinden yeni bir kazanç raporu turunun habercisi olacak ve yöneticilerin enflasyon ve tedarik kanallarıyla ilgili görüşleri ön planda yer alacak.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. İşsizlik yardımı başvuruları

Geçen hafta 52 yılın en düşük seviyesine gerileyen ABD işsizlik yardımı başvuruları bugün paylaşılacak. Investing.com tarafından takip edilen tahminler, ilk başvuruların 187.000’den 197.000’e çıkmış olduğu yönünde olsa da bu rakam bile iki yıl önce salgının başladığı zamana kıyasla düşük bir seviye. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

2. Kişisel harcama

Şubat ayı kişisel harcama verisi için tahminler, %2,1 artış yaşanan bir önceki aya göre %0,5 artış yaşandığı yönünde. Bu, yükselen enerji ve gıda fiyatlarından dolayı tüketicilerin harcamalarını kıstığının bir işareti olabilir.

3. Kişisel gelir

Kişisel gelir raporunun gelirde Şubat ayında %0,5 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor. Ocak ayında bu oran %0’dı.

Previous Article

Brezilya piyasaları kapanışta yükseldi; Bovespa 0,20% paha kazandı

Next Article

Çin’in imalat ve hizmet faaliyetleri Mart ayında küçüldü

You might be interested in …