Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Capitol Hill’de borç tavanını Aralık ayına kadar yükseltmek için anlaşmaya varılarak olası bir temerrüt önlendiğinden Perşembe günü hisse senetleri yükseldi.

Borç tavanıyla ilgili belirsizlik hisse senetlerine baskı yapıyordu. Senatörler limitte 480 milyar dolarlık bir artışı onayladı.

Yatırımcılar, toparlanmaya yönelik bir ölçüm ve Fed’in, azaltım programının takvimini belirlemek için kullanacağı bir araç olan Eylül ayı istihdam raporunu bekliyor.

İyi haber, işsizlik başvurularında geçen hafta beklenenden fazla düşüş yaşandı ki bu, işgücü piyasasının iyileştiğine işaret ediyor.

Petrol fiyatları yükseldikçe enerji hisseleri de kazandı. ABD, gaz fiyatları üzerindeki baskıyı azaltmak için acil durum petrol rezervlerini kullanmayı düşündüğünü söyledikten sonra olası bir arz artışıyla ilgili endişeler ortaya çıktı.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. İş, iş, iş

Ağustos ayında sadece 235.000 pozisyon açılması ile yaşanan hayal kırıklığının ardından Eylül ayında iş olanaklarının artmış olması bekleniyor. Ağustos ayındaki toplam, Ocak ayından beri görülen en kötü rakamdı. Tahminlere göre Çalışma Bakanlığı, Eylül ayında ekonomide 500.000 iş artışı olduğunu gösteren bir rapor sunabilir.

2. Saatlik ücret

Ücretlerin Eylül ayında artışını sürdürmüş olduğu düşünülse de Eylül ayında daha yavaş bir tempoda olması bekleniyor. Investing.com tarafından takip edilen analistler, ortalama saatlik kazancın Ağustos ayındaki %0,6 artışa kıyasla aylık %0,4 yükselmiş olabileceğini tahmin ediyor.

3. İşsizlik

Ağustos ayında %5,2 olan işsizlik oranı, Eylül ayında 55,1’e düşmüş olabilir. Tüm iş verileri TSİ 15.30’da paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz